5000 TL Para Yardımı Yanında 30.000 TL Devlet Destekli Faizsiz Kredi! İlk 3 Yıl Ödeme Yok

Devlet tarafından sağlanacak olan 3000 TL, 5000 TL devlet desteğinin yanı sıra Mayıs 2021 döneminde başvuru yapılabilecek faizsiz kredi imkanı bulunuyor. İşte faizsiz, 60 ay vadeli esnaf kredisi desteği detayları.

5000 TL Para Yardımı Yanında 30.000 TL Devlet Destekli Faizsiz Kredi! İlk 3 Yıl Ödeme Yok

Devlet tarafından işletmelere sağlanacak olan destek ödemeleri belli oldu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş sosyal medya hesabından yapmış olduğu bir paylaşım yaprarak desteğin ne zaman ve hangi şartlara sağlanağını açıkladı. Bakan Muş paylaşımında tüm ayrıntıları açıkladı. 

Devlet tarafından sağlanan hibe destek yardımının dışında ayrıca şuanda devlet destekli kredi olanağı da bulunuyor. Hem destek ödemelerini hemde kredi ödemelerine ilişkin ayrıntıları derledik. 

DEVLET 3000 TL İLE 5000 TL VERİYOR

Devlet tarafından açıklanan destek paketinde 3000 TL destek ve 5000 TL destek ödemesi yapılacak. Ödemelerde tek şart 17 mayıs itibariyle vergi mükellfiyeti olması. Bakan Muş desteğe dair ilk açıklamanın ardından tüm şartları açıkladı. 

Bu kapsamda 17 Mayıs itibariyle vergi mükeffiyeti olanlar e-Devlet üzerinden başvurularını yapacaklar. Başvurular 25 Mayıs tarihinde başlayacak ve bir ay boyunca devam edecek. Mehmet Muş destek kapsamında esnaflara 3000 TL ile 5000 TL ödeme yapılacağını açıkladı. 

3000 TL Ödenecek İşletmeler Genel Bakış

Kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar listenin tamamı ticaret bakanlığında yayımlandı. Onlarca meslek grubu için destek sağlanacak. 

5000 TL Ödenecek İşletmeler Genel Bakış

Lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar, bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri. 

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ - 60 AY VADE - 6 AY ÖDEMESİZ DÖNEM

KOSGEB üzerinden mikro ve küçük işletmelere kredi desteği sağlanıyor. Pandemiden etkilenen işletmelere sağlanacak kredi desteğinde uzun ödemesiz dönem, maliyetsiz kredi ve çok uzun vadeli ödeme planı sunuyor. 

Kredi Özellikleri

* Mikro işletmeler için 30.000 TL kredi limiti

* Küçük işletmeler için 75.000 TL kredi limiti

* Faizsiz kredi kullanım avantajı.

* 60 ay vadeli ödeme planı

* İlk 3 yıl geri ödemesiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlanacak KOSGEB kredisinde dair açıklamalarda bulunmuş ve detayları paylaşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz." demişti.

BAŞVURULAR E-DEVLET'TEN

Söz konusu kredi için başvuruda bulunacak olan işletmeler başvurularını e-Devlet kanalı üzerinden yapacaklar. 

Yorumlar (0)