6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi Geliyor! Torba Yasa İle Düşük Faizli Kredi Fırsatı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ekonomi reform paketi kapsamında yeni bir torba yasa teklifi hazırlığı yaptığı öğrenildi. Bu torba yasada 6 ay geri ödemesiz 100 Bin TL destek kredisi verilmesine dair de hazırlık yapıldığı belirtildi.

6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi Geliyor! Torba Yasa İle Düşük Faizli Kredi Fırsatı!

Türkiye'de vatandaşlar tam kapanmaya hazırlanırken maddi sıkıntı içerisine girdiler. Ancak bu maddi sıkıntı iş dünyasında da hissedilmeye başlandı. 17 gün boyunca işletmeleri kapatılacak olanlar için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın destek kredisi tasarısı hazırlığında olduğu öğrenildi. Ekonomi reform paketi kapsamında hazırlanan torba yasaya 6 ay geri ödemesiz kredi de girdi. 

6 AY GERİ ÖDEMESİZ DESTEK KREDİSİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığüı ve son şeklini verdiği torba yasada vatandaşları en çok ilgilendiren kısım olan 6 ay geri ödemesiz kredi hakkında önemli gelişmeler yaşanıyor. Kredi Garanti Fonu tarafından verilecek olan bu kredinin miktarı ise belirli durumlara göre değişiklik gösterecek.

Makro ve küçük ölçekli firmalar için verilecek olan bu destek kredisinde istihdamın geliştirilmesinin amaçlandığı bildirildi. Buna göre bu işletmeler mevcut istihdamlarına her ilave bir kişiyi eklediklerinde 100 Bin TL kredi kullanma hakkı elde edecekler. 5 kişilik ilave istihdama kadar bu işletmelere kredi tanımlanabilecek. 5 ilave istihdam yapan işletme 500 Bin TL destek kredisi kullanma hakkı elde edecek. 

100 BİN TL DESTEK KREDİSİNİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Kredi Garanti Fonu tarafından temin edilecek olan bu destek kredisinin özellikleri de belli oldu. Buna göre 100 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişecek olan destek kredilerin 2 yıl vadeli olacak. Destek kredisi kullanan işletmeler 24 aylık vadede bunu geri ödeyecekler. Ayrıca bu destek kredisi 6 ay geri ödemesiz olacak. Mayıs ayında destek kredisi alıp nakit akışını düzelten firmalar Kasım ayından sonra kredi geri ödemesine başlayacak. Bu krediler için faiz oranının da oldukça düşük olacağı bildirildi. Ayrıca istihdamı yapılan çalışanların sigorta primlerinde de işletmelere önemli avantajlar sağlanacak. Bir şekilde destek kredisinin faiz maliyeti bu sigorta primi teşviklerinden karşılanmış olacak.

100 BİN TL DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

100 Bin TL destek kredisi başvurusu şimdiden merak edilmeye başlandı. Torba yasa teklifi TBMM'den geçtikten sonra bu konuda bilgilendirme yapılacak. Ancak bu kredilerin Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden verilmesi bekleniyor. Bu bankalar aracılığı ile destek kredisi kullanılabilecek.

Yorumlar (0)