6 Ay Geri Ödemesiz Denizbank Destek Kredisi Başvuruları Başladı

Türkiye'de destek kredisi veren bankaların sayısı çoğaldı. Kamu bankalarının yanında özel bankalar da destek kredisi vermeye başladılar. İşte Denizbank'ın 6 ay geri ödemesiz destek kredisinin detayları...

6 Ay Geri Ödemesiz Denizbank Destek Kredisi Başvuruları Başladı

Türkiye'de normalleşme döneminde çalışma hayatınınj desteklenmesi için nefes kredisi verilmeye başlandı. Devlet desteği ile verilen nefes kredisi yalnızca kamu bankalarından değil aynı zamanda anlaşmalı bazı özel bankalardan da çekilebiliyor. Nefes kredisi verne bankalar arasında Denizbank da bulunuyor. Peki nefes kredisi nedir, şartları nelerdir, kimlere verilir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOOB) ile Kredi Garanti Fonu işbirliğinde verilen nefes kredisi çalışma hayatının nakit sorunlarına çözüm üretiyor. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlayan nefes kredisi ile likidite sorunları normalleşme dönemi özelinde ortadan kaldırılıyor. 

NEFES KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

Denizbank nefes kredisi çekmek isteyenler bu kredinin kimlere verileceğini merak ediyorlar. TOBB üyesi olan Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret borsası gibi kuruluşlara üyer olan işletmeler bu krediden faydalanabilityorlar. Ancak tarım kredi kooperatifleri, esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri, döviz büfeleri ve faktöring şirketleri bu kredi imkanından yararlanamazlar. 

NEFES KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Nefes kredisi kullanabilmek için ciro kaybı şartı bulunmaktadır. Buna göre 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna nazaran en az yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler nefes kredisi için başvuru yapabilirler. 2019 yılından sonra kurulan işletmelerden ise ciro kaybı şartı istenmemektedir. 2020 yılı cirosu 1 Milyon TL'ye kadar olan işletmelere 50 Bin TL, 1 Milyon TL ile 10 Milyon TL arasında olan işletmelere 200 Bin TL nefes kredisi verilmektedir. 

NEFES KREDİSİ MALİYETLERİ NELERDİR?

Nefes kredisi kullananlara Denizbank tarafından yıllık yüzde 17,50 kredi faizi uygulanmaktadır. Bu krediyi kullananlar 6 ay herhangi bir geri ödeme yapmazlar. 6 ay sonra başlayan taksitler 12 ay eşit taksitlidir. Kredi vadesi ödemesiz dönemle beraber 18 aydır. 

Yorumlar (0)