9 Bankadan Sürpriz Kredi Faiz İndirimi Müjdesi! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranı Düşen Bankalar Hangileri?

2021 yılında Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı yükseltilmesine rağmen 9 bankadan sürpriz kredi faiz indirimi müjdesi geldi.

9 Bankadan Sürpriz Kredi Faiz İndirimi Müjdesi! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranı Düşen Bankalar Hangileri?

2021 yılında Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı yükseltilmesine rağmen 9 bankadan sürpriz kredi faiz indirimi müjdesi geldi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, TEB, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank ve ING Bank ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları listesi haberimizde...

2020 yılının Haziran ayında dip noktasını gören kredi faiz oranları Merkez Bankası tarafından başlatılan parasal sıkılaşma politikası ve Politika Faiz artış oranı kararları ile beraber büyük bir hızla yükselmişti. Yaşanan yükselişin ardından vatandaşın kredi iştahı kesilirken düşen kredi talebi sonrası bankalnardan küçükte olsa zorunlu kredi faiz indirimi haberleri gelmeye başladı. DİP NOKTASINI GÖREN KREDİ FAİZ ORANLARI SADECE 6 AYDA 3 KATINA ULAŞTI! Haziran ayında yeni normale geçiş dönemi ile Merkez Bankası ekonomiyi canlandırmak adına parasal genişleme politikası uygulamaya başlamış, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından destek kredi paketleri hayata geçirilmişti. Süreçte en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine, en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 0.49 seviyesine ve ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamı da yüzde 0.59 seviyesine çekilmişti. Ancak kredi faiz indirimi süreci ile beraber bir anda artan konut ve araç talebi ile hem ev fiyatları hem de sıfır ve ikinci el araç fiyatları adeta patlama yaşamış, zam yağmuru sonrasında enflasyon rakamları uçuşa geçmişti. Yine bir şekilde kullandırılan ucuz kredilerin dolar ve altın yatırımına akmaya başlaması ile hem dolar kuru hem de altın fiyatları da rekor seviyeleri görmüştü. Enflasyon rakamları, dolar kuru ve altın fiyatlarında görülen rekor artışlar sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış, süreçte Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınarak yerine Naci Ağbal atanmıştı.Merkez Bankası Başkanı koltuğuna oturan Naci Ağbal peş peşe iki toplantıda 675 baz puan faiz artışı yaparken alınan bu kararlar kredi faiz oranlarına da son derece sert bir şekilde yansımış, bankaların kredi faiz oranları nerede ise 3 katına ulaşmıştı. 

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?Süreçte yükselen kredi faiz oranları sonrasında vatandaşların kredi taleplerinde büyük bir daralma yaşanırken bankalar birbiri ardına kredi faiz indirimi yaparak müşterilerini bankalara çekmeye çalışıyor. Bu kapsamda Vakıfbank sarı Panjur Konut kredisi faiz oranı yüzde 1.40 seviyesine, Akbank konut kredisi faiz oranı, Garanti Bankası konut kredisi faizi ve Yapı Kredi Bankası ev kredisi faiz oranı yüzde 1,39 seviyesine çekilirken Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faiz oranı ise sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1,42 seviyesine ve ikinci el konut kredisi paketinde ise yüzde 1,47 seviyesine çekildi. Konut kredisi paketinde faiz indirimi yapan bankalar bu şekilde sıralanırken en uygun konut kredisi veren banka ise yüzde 1,36 oranını uygulayan ING Bank oldu. ING Bank üzerinden 120 ay vadeli 150 bin TL konut kredisi çeken kişilerin bankaya aylık taksit ödemesi 2 bin 542 TL olarak gerçekleşecek. 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA, EN DÜŞÜK İHTİYAÇ KREDİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?İhtiyaç kredisi paketinde de faiz indirimi haberleri geldi. QNB Finansbank tarafından verilen ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.29 seviyesine çekilirken konut kredisi faiz oranı rakamının bile altına düşülmüş oldu. QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz indirimi sonrasında 36 ay vadeli 15 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin aylık kredi taksit ödemesi 546 TL olarak gerçekleşecek. ING Bank ihtiyaç kredisi fazi oranı yüzde 1,49 ve TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,45 olarak uygulanacak. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.64 olarak uygulanıyor. 

ARAÇ SATIN ALMAK İSTEYENLER İÇİN EN DÜŞÜK TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANI HANGİ BANKADA?Hem Akbank hem de Yapı Kredi Bankası araç kredisi paketlerinde faiz indirimi yaptı. Akbank araç kredisi faiz oranı yüzde 1.51 seviyesine çekilirken Yapı Kredi Bankası taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,48 olarak belirlendi. En uygun taşıt kredisi veren iki banka ise yüzde 1,48 oranını uygulayan Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank araç kredisi paketleri oldu. Emlak365.com

Yorumlar (0)