Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Kredi Başvurusu Yapmak Mı, Karttan Nakit Avans Çekmek Mi Avantajlı?

Bankaların kredi faiz oranları ve kredi kartı nakit çekim oranları değişti. Yaşanan değişim sonrasında bankadan kredi çekmek mi yoksa kredi kartından nakit avans çekmek mi daha avantajlı sizler için araştırdık. Acil paraya ihtiyacım var diyenler için kredi kartından para çekme mi yoksa kredi kullanmak mı avantajlı?

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Kredi Başvurusu Yapmak Mı, Karttan Nakit Avans Çekmek Mi Avantajlı?

Pandemi nedeni ile vatandaşın acil nakit paraya olan ihtiyacı her geçen gün artmaya devam ederken ne yazık ki yükselen kredi faiz oranları da vatandaşın yükünü arttırdı. 

Yaşanan yükselişin ardından vatandaş bankadan kredi çekmek mi yoksa kredi kartından nakit avans çekmek mi daha avantjlı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, acil nakit paraya ihtiyacı olanlar ne yapmalı, kredi çekmek mi yoksa nakit avans kullanmak mı daha mantıklı?

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ?

2020 yılının Mart ayı itibari ile koronavirüs salgını nedeni ile Merkez Bankası parasal genişleme politikası başlatmış, pandemi nedeni ile vatandaşları desteklemek adına ucuz kredi musluğu sonuna kadar açılmıştı. Süreçte ne yazık ki piyasaya pompalanan paranın bir şekilde dolar ve altına akmaya başlaması ile beraber hem kurda hem de altın fiyatlarında yükseliş yaşanmış, enflasyon rakamlarında da sert kırılma yaşanmıştı. 

Yaşanan bu olumsuzlukların ardından Temmuz ayında kademeli olarak parasal sıkılaşma politikasına dönüş yapılmış, faiz oranları kademeli olarak yükseltilmeye başlamıştı. Süreçte bir dönem 0.49 seviyesine kadar çekilen ihtiyaç kredisi faiz oranı ne yazık ki en düşük şu anda yüzde 1.45 seviyesine kadar büyük bir yükseliş yaşadı. 

KREDİ KARTINDAN NAKİT PARA ÇEKİLİR Mİ, NAKİT AVANS FAİZİ Mİ, İHTİYAÇ KREDİSİ FAZ ORANI MI DAHA YÜKSEK?

Kredi kartı olan kişiler anında para ihtiyaçlarını karşıladıkları için kredi kartından nakit avans çekmek yöntemini tercih ederken ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları yanı sıra kredi kartı nakit avans çekim ücretleri de yükseliş gösterdi. 

Kredi kartından nakit avans çekimi ile kredi kullanma karşılaştırması kredi kartı limiti üzerinden sınırlama getirildiği için düşük tutarlı kısa vadeli nakit ihtiyaçları için avantaj sağlarken 12 ay vadeli 5 bin lira nakit para ihtiyacı için sizler adına Vakıfbank üzerinden karşılaştırma yaptık.

Vakıfbank 12 a vadeli nakite taksit hesaplama aracı ile aylık taksit tutarı 480,66 TL olarak gerçekleşirken Vakıfbank ihtiyaç kredisi hesaplama ekranında ise 12 ay vadeli 5 bin lira kredinin aylık taksit tutarı ise 468,40 lira olarak gerçekleşiyor. Yani iki ürün arasında aylık 12 liralık bir fark bulunurken 12 ay vadeli kredide 144 liralık bir fark ile ihtiyaç kredisi çekmek daha avantajlı bir durumda bulunuyor.

Yorumlar (0)