AK Parti İlk İktidara Geldiğinde Merkez Bankası Politika Faizi ve Bankaların Kredi Faiz Oranları Yüzde Kaçtı?

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından başlayan agresif faiz politikası devam ediyor. Son olarak Mart ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz artırımı yapılırken yükselen faizler tepkilere neden oldu. Peki, AK Parti iktidara geldiğinde ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinde faiz yüzde kaçtı, bugün yüzde kaç oldu?

AK Parti İlk İktidara Geldiğinde Merkez Bankası Politika Faizi ve Bankaların Kredi Faiz Oranları Yüzde Kaçtı?
2020 yılında tüm dünyayı sarsan pandemi krizi ile beraber önce dip noktasına çekilen faiz oranları sonrasında ise hızla yukarı yönlü hareket etmişti. Önce dolar kuru ve altın fiyatları ardından ise enflasyon rakamlarında yaşanan patlama ekonomi yönetiminde de değişikliklere neden olmuştu.

Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Murat Uysal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınmasının ardından yerine Naci Ağbal atanmış, Cumartesi günü yapılan bu ani görev değişiminin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti.

NACİ AĞBAL'IN GÖREVE GELMESİ İLE POLİTİKA FAİZİ UÇUŞA GEÇTİ!

Berat Albayrak'ın istifa etmesinin ardından ise göreve Lütfi Elvan atanmıştı. Yapılan görev değişimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ekonomi ve hukuk reformu açıklamaları piyasalarda olumlu hava estirmişti.

Dolar kurunda yaşanan düşüşe rağmen yükselen faiz oranları ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Özellikle de sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faize karşı olduğunu söylemesi nedeni ile faiz artırımı muhalefet tarafından da sertlikle eleştirildi.

AK PARTİ NE ZAMAN KURULDU, İLK KEZ NE ZAMAN İKTİDAR OLDU, İKTİDARA GELDİ?

Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruldu. Parti kurulduktan 1 sene sonra 2002 yılında iktidara geldi.AK PARTİ'NİN İKTİDARA GELDİĞİ TARİHTE BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI İLE TCMB POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇTI, BUGÜN % KAÇ OLDU?

AK Parti ilk olarak iktidara geldiğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gecelik faiz oranı yüzde 53 olarak uygulanırken haftalık repo faiz oranı ise yüzde 46 olarak uygulanıyordu. 2002 yılında enflasyon ise yüzde 29,7 seviyesinde bulunuyordu.

Bankaların Türk Lirası tüketici kredisi faizleri yüzde 54.7, TL konut kredisi faizleri yüzde 48.3 ve TL ticari kredi faizleri yüzde 49.2 düzeyinde bulunuyordu.

Bugün ise dün yapılan 2 puanlık faiz artırımı sonrasında haftalık repo faiz oranı yüzde 19 seviyesine çekilmiş oldu. Bankaların kredi faiz oranları rakamları incelendiğinde ise en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.32 olarak uygulanırken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.39 olarak uygulanıyor. Son enflasyon rakamlarına göre ise yıllık TÜFE oranı yüzde 15,61 seviyesine yükseldi.
Yorumlar (0)