Asgari Ücret ile Çalışanlar Bankalardan Çok Yüksek Tutarda Kredi Kullanabilir Mi?

Asgari ücretle çalışan vatandaşların kullanabilecekleri kredi limiti bellidir. Vatandaşlar bankaların standart uygulamaları kapsamında maaşlarının yüzde 50'sini ihtiyaç kredisi aylık taksiti olarak ödeyebilirler.

Asgari Ücret ile Çalışanlar Bankalardan Çok Yüksek Tutarda Kredi Kullanabilir Mi?
Asgari ücretle çalışan vatandaşların kullanabilecekleri kredi limiti bellidir. Vatandaşlar bankaların standart uygulamaları kapsamında maaşlarının yüzde 50'sini ihtiyaç kredisi aylık taksiti olarak ödeyebilirler. Bu hesaplamanın dışında ise bankalar ek teminatlar ile sunulan kredi limitlerini artırabilirler.

STANDART İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA

Standart koşullar altında ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir asgari ücretli için aylık maaşı esas alınarak kredi sağlanır. Aylık 2825 TL maaş alan çalışan için taksit ödeme tutarı maaşın yüzde 50'si oranındadır. Maaşının en fazla kredi taksiti olarak ödeyebilen çalışan en uzun vadeli süreyle kredi çekmek istediğinde 36 ay vadeli ödeme planı oluşturacak.

Bu kapsamda asgari ücretli bir çalışan en fazla 1410 TL kredi taksiti ödeyebilecek. En uzun vadeli ödeme planıyla 36 ay ödeme yapabilecek olan çalışan ortalama 30 bin TL ile 40 bin TL arasında bir limitle kredi kullanabilecek. Aylık kredi faiz oranlarına bağlı olarak değişecek bu limit için bankacılık risk puanı da etkili olacak.

Kredi puanı çok yüksek olan vatandaşlar için bankalar limit tutarını artıracaklar. Ancak bu artırım da çok yüksek limitler için yeterli olmayacak. Peki aylık 2825 TL maaş alan bir çalışan yüksek limitle krediyi nasıl alabilir?

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR YÜKSEK LİMİTLE KREDİ NASIL ALIRLAR?

Yüksek limitle kredi kullanımı için müşterilerin sahip olmaları gereken ilk özelliklerden birisi yüksek kredi puanı. Bankacılık işlemleri kapsamında bankalar müşterilerine 0 ile 1900 puan arasında bir puan ile değerlendirme bulunurlar. 1700 puan ile 1900 puan en güvenilir grup arasında yer alır. 1500 puan ile 1700 puan ise güvenilir grup olarak değerlendirilir. Vatandaşların bu puan aralıklarında bulunması yüksek limitli kredi için oldukça önemlidir.

Bankalar geliri en alt düzeyde olan müşterilerine iki şekilde kredi verirler. Müşterilerden kefil talep edilerek kullanılacak kredi limiti yükseltilir yada ek teminat gösterilmesi durumunda limit yüksek olur. Ek teminat olarak araç, ev, arsa gibi gayrimenkuller bankaya teminat olarak sunulursa kredi limiti yükselir. Ancak her banka müşterilerine bu ek olanaklar olsa dahi yüksek limitle kredi olanağı sunmayabilir. Geri ödemelerde müşterilerin gelir durumları göz önünde bulundurulacağı için ödenebilecek taksit tutarı oldukça önemli. Müşteriler bu durumlarda ek teminat ile birlikte ek gelir sunarak kredi kullanabilirler.

Emlak365.com
Yorumlar (0)