Aylık 3000 TL Maaş Alan Bir Çalışan Kaç TL Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Çeker?

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi kullanacaklar için limit maaşa göre belirlenir. Peki 3000 TL maaş alan biri kaç TL kredi kullanabilir? Hesaplama ekranı.

Aylık 3000 TL Maaş Alan Bir Çalışan Kaç TL Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Çeker?
Pandemi sürecinin ekonomik etkilerinin azalmaya başlamasıyla birlikte vatandaşlar çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanmayı planlıyorlar. Ev almak için konut kredisi, araba almak için taşıt kredisi ve nakit ihtiyaçlar için ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler en yüksek limitle kredi kullanabilmeyi talep ediyorlar.

Emlak365.com olarak bizler müşterilerin kullanabilecekleri kredi limitlerini 3000 TL aylık maaş üzerinden hesapladık.

3000 TL MAAŞ ALAN BİRİ İÇİN KREDİ HESAPLAMA EKRANI

Kredi kullanarak ihtiyaçlarını giderecek olan vatandaşlar için sağlanan kredi limiti iki etmene bağlıdır. Bankalar kredi talebinde bulunan vatandaşlarda ilk olarak aylık maaş tutarına bakarlar. İkinci etmen ise kişinin kredi puanı. Eğer kişinin kredi puanı yüksek ise normalden bir miktar daha yüksek kredi kullanabilir.

Taşıt, Konut ve İhtiyaç Kredisi Limitleri

Taşıt kredisi kullanacaklar için en uzun vade süreci 60 ay olup aylık gelirin yüzde 50'si kredi taksiti olarak ödenebilir.

İhtiyaç kredisi kullanacaklar için en uzun vade süreci 636 ay olup aylık gelirin yüzde 50'si kredi taksiti olarak ödenebilir.

Konut kredisi kullanacaklar için en uzun vade süreci 120 ay olup aylık gelirin yüzde 70'i kredi taksiti olarak ödenebilir.

BU HESAPLAMA FORMÜLLERİ İLE

Aylık düzenli geliri 3000 TL olan ve yukarıda yer alan hesaplama formülleri ile  kredi kullanacak olan bir müşteri için sağlanacak kredi limiti şu şekilde;

Konut kredisi için en fazla aylık 2100 TL taksit ödemesi yapabilecek olan müşteri 120 ay vade olanağından faydalanacaklar. Bu kapsamda kullanabileceği kredi limiti 100 bin TL 150 bin TL arasında değişir. İhtiyaç kredisi için kredi limiti ortalama 30 bin TL ile 40 bin TL arasında olacak. Taşıt kredisi limiti ise 50 bin TL ile 70 bin TL arasında.

Bu rakamlar kişiye bağlı çok sayıda etmene bağlı olarak değişebilir.
Yorumlar (0)