Banka Hesabı ve Kredi Kartı Olanlar Dikkat! Son Dakika Banka Faizleri...

Merkez Bankası tarafından çakılan faiz kıvılcımı bir anda cüzdanları yakan büyük bir yangına döndü. Önce ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken yaşanan yükseliş kredi kartı faiz oranları 2021 listesine ve vadeli hesap faizlerine de yansıdı. Bankaların kredi kartı faiz oranları ve kredili mevduat hesabı KMH faiz oranı rakamlarına da olumsuz yansıdı. Faizler yükseldi, vatandaşın geçim derdi katlandı!

Banka Hesabı ve Kredi Kartı Olanlar Dikkat! Son Dakika Banka Faizleri...

2020 yılının Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi destekleri yoğun ilgi görmüş, vatandaş adeta kredi çekmek için bankalara akın etmişti. Özellikle de 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası ve 0.49 faizli taşıt kredisi kampanyası konut ve araç satışlarını uçurmuştu. 

Ancak yaşanan talep artışı ile konut ve araç fiyatlarına zam yağmuru başlaması, çekilen ucuz kredilerin bir bölümünün altın ve dolar yatırımına akmaya başlaması ile Türkiye'de yüksek enflasyon, dolar kuru ve altın fiyatları büyük sorunlar yaratmaya başlamış, süreçte Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmak zorunda kalmıştı. 

MERKEZ BANKASININ ÇAKTIĞI FAİZ KIVILCIMI VATANDAŞIN CEBİNİ YAKTI! KREDİ FAİZLERİ YÜKSELDİ

Enflasyonu düşürmek amacı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından zorunlu faiz artırımı kararları peş peşe açıklanırken yaşanan yükseliş bankaların kredi faiz oranlarına da yansıtıldı. Faiz indirimi konusunda son derece isteksiz davranan bankalar söz konusu faiz artırımı olduğunda aslında ne kadar hızlı davranabildiklerini gösterdi ve faizlerdeki yükseliş cepleri yakmaya başladı. 

Yeni normale geçiş döneminde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yüzde 0.69 seviyesine kadar çekilen konut kredisi faiz oranı bugün en düşük yüzde 1,32 seviyesine kadar yükselirken hem kredi faiz oranlarında hem de konut fiyatlarında yaşanan yükseliş özellikle de alt gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayallerini zorunlu olarak ertelemesine neden oldu. 

İhtiyaç kredisi faiz oranları ise pandemi döneminde yüzde 0,59 seviyesi ile dibi görürken 2021 yılında ise şu anda en düşük yüzde 1,44 seviyesine fırlarken yüzde 0,49 kampanyasını kaçıran kişiler bugün ev sahibi olmak için yüzde 1,50 faiz oranı ödemek zorundalar. 

BANKALARDAN BİR KÖTÜ HABER DE BANKA HESABI OLANLARA VE KREDİ KARTI KULLANANLARA GELDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından ne yazık ki bir kötü haber de banka hesabı olanlara ve kredi kartı kullananlara verildi. Bankaların kredi kartı faiz oranları yükselirken kredi kartına eksik ödeme yapan kişilerin ödeyecekleri kredi kartı asgari ödeme tutarı faiz oranı yükseltilmiş oldu. Kredi kartı borcu olanlar için ödenecek faizin yükselmesi nedeni ile ağırlaşan bir yük anlamına gelen düzenleme kredili mevduat hesaplarına da yansıtıldı. 

Bankada bulunan hesabından kısa süreli acil nakit para ihtiyaçları için nakit avans çeken yani hesabında para olmamasına rağmen para çeken kişilere uygulanan kredili mevduat hesabı faiz oranları da yükseltilmiş oldu. Bankalara borçlanmanın yükü her geçen gün artarken bankalar yaşanan yükselişleri müşterilerinin cep telefonlarına göndermiş oldukları kısa mesajlar ve kredi kartı ekstrelerine yansıtmış oldukları notlar ile duyurmaya başladılar.

Yorumlar (1)
Nurettin BALTA 3 hafta önce
Buda kambura bir zambur eklendi