KREDİ HABERLERİ

Banka Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek? Ekonomistler 2021 için Tarih Verdi

Kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceği konusunda vatandaşlar araştırma içerisindeler. Faiz oranlarının düşmesini, maliyetlerin inmesini bekleyen vatandaşlar için uzmanlar Merkez Bankası'nın atacağı adımları ve faiz oranlarının hangi aylarda düşeceğini yorumladılar. 

Kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceği konusunda vatandaşlar araştırma içerisindeler. Faiz oranlarının düşmesini, maliyetlerin inmesini bekleyen vatandaşlar için uzmanlar Merkez Bankası'nın atacağı adımları ve faiz oranlarının hangi aylarda düşeceğini yorumladılar. 

Ekonomistler ‘Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?’ sorusunu yanıtladılar. Merkez Bankası’nın enflasyon oranlarının yükselmesi ihtimali karşısında atabileceği faiz artırımı yada faiz indirimi kararlarının ne olacağı, faizlerin geleceği konusunda oldukça önemli. Uzmanlar hem bu adımları hemde kısa ve orta vadeli süreçte neler olabileceğini paylaştılar. İşte Sözcü’de yer alan habere göre; ekonomistlerin kredi faiz oranı yorumları. 

‘KİMSE ZARURİ İHTİYAÇ DIŞINDA YÜZDE 24’LE KREDİ ÇEKMEZ’

Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Evren Bolgün kredi faiz oranlarına ilişkin değerlendirmesinde, Merkez Bankası’nın faiz kararlarını değerledirdi. Konuşmasında Merkez Bankası’nın bir süre faiz indirimi yapmayacağını dile getiren Bolgün, faiz oranlarına büyük ihtimal temmuz ayına kadar dokulmayacağını söyledi.

Nisan ayında en yüksek enflasyon oranlarının görülme ihtimali olduğunu da ifade eden Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Evren Bolgün TCMB için faiz artırımı ihtimali olduğunu söyledi. Avantajlı kredi kullanımının  yılın ilk yarısında pek mümkün olmadığını ifade etti. Bolgün konuşmasında ayrıca kredi maliyeti şu dönemlerde zaten en yüksek seviyede olduğunu ve kimsenin şu süreçte zaruri bir ihtiyaç olmadığı sürece yüzde 24 ile ihtiyaç kredisini alacaklarını sanmadığını dile getirdi.

‘VATANDAŞ BİR SÜRE DAHA DÜŞÜK MALİYETLİ KREDİ KULLANAMAYACAK’

Ekonomist Emrah Lafçı yapmış olduğu değerlendirmesinde kredi faiz oranlarının seviyesinin, enflasyon oranlarına bağlı olduğunu söyledi. Enflasyon oranlarının düşmesi durumunda, vatandaşların düşük mevduata razı olabileceğini ifade eden Lafçı, banka mevduatı düşük maliyetle toplayabilirse o zaman ancak düşük faizle kredi verebilir, dedi. 

Emrah Lafçı açıklamasında ayrıca “2021 ilk yarısında en azından enflasyonun yüksek gideceği belli olduğu için faizlerin bu süre içinde düşmesi pek mümkün gözükmüyor. Baskı altında tutulan faizler vatandaşı döviz mevduat hesaplarına yönlendirdi. Faizler düşük olduğu için yabancı yatırımcı da Türkiye’den çıktı. Düşük faizle kullandırılan krediler de ithalat talebi yarattı. Bu faktörler dövizin yükselmesine neden oldu. Yükselen döviz maliyetleri artırdı ve bu firmaların ürünlerine zam anlamına geldi. Bu da enflasyon artırdı. Yukarıda saydığım mekanizma nedeniyle enflasyon artınca faizler de yükseldi.” yorumunu yaptı. 

KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

Evren Bolgün konuşmasının devamında faiz oranlarının ne zaman düşeceğine ilişkin görüşlerini aktardı. Temmuz 2021 dönemine işaret eden Bolgün bu tarihten sonra yüzde 17 olan faiz yüzde 18’lere kadar çıkabilir, dedi.  Ana senaryonun ise Haziran sonuna kadar Merkez Bankası’nın faiz oranlarına dokunmayacağını, Temmuz toplantısında ise yüzde 13 ile yüzde 14’lere kadar bir indirim uygulayabileceği ifade edildi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir