Bankalara Kredi Borcu Olanlar Dikkat! Hayat Sigortası Bu Ölümlerde Ödeme Yapmıyor!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekiyorlar. Bu vatandaşlara kredi çektikleri sırada bankalarda hayat sigortası yapılıyor. Bu hayat sigortası borçlunun ölümü halinde kredinin karşılanabilmesini sağlıyor. Peki sigorta şirketleri hangi durumlarda hayat sigortası karşılığı olan ödemeyi yapmıyorlar? 

Bankalara Kredi Borcu Olanlar Dikkat! Hayat Sigortası Bu Ölümlerde Ödeme Yapmıyor!

Türkiye'de bankacılık sistemi gereği vatandaşlar kredi çektikleri sırada bankalar tarafından bu müşterilere hayat sigortası yapılıyor. Bu hafat bsigortası esasında hem bankayı hem de krediyi çeken müşteriyi garanti altına alıyor. Banka, müşterinin ölümü ile verdiği krediyi faizi ile sigorta şirketinden tahsil ediyor. Bu şekilde müşterinin mirasçılarından herhangi bir para talep edilmiyor? Peki hayat sigortası yaptırılan sigorta şirketi hangi durumlarda kredi borcu için ödeme yapmıyor?

HAYAT SİGORTASINDA HANGİ DURUMLARDA TAZMİNAT ÖDEMESİ YAPILMAZ?

Kredi çekerken hayat sigortası yaptıran ve daha sonra vefat eden vatandaşlar için sigoryta şirketleri kayıtsız şartsız ödeme yapmıyorlar. Öncelikle ölüm nedenine bakılır. Ölüm nedeni kaza, hastalık, intihar ve adam öldürme olmalıdır. İntihar ederek ölen vatandaşların varislerinin tazminattan yararlanabilmeleri için de sigorta süresinin en az 3 yıl olması şarttır. 

BAZI HASTALIKLAR SONUCU GERÇEKLEŞEN ÖLÜMLERE SİGORTA ŞİRKETİ TAZMİNAT ÖDEMİYOR

Kredi kullanan ve hayatını kaybeden vatandaşların ölümü hastalık nedeniyle ise bu durumda sigorta şirketi ölüm nedenini detaylı olarak araştırıyor. Hayat sigortası yapıldığı sırada kredi borçlusu vatandaşın bildiği ama sigorta şirketine beyan etmediği bir hastalık nedeniyle ölüm meydana gelirse sigorta şirketlerinin ödeme yapmama hakları bulunuyor. Bu hakkı kullanan sigorta şirketleri de ölen kredi borçlusunun varislerine tazminat ödemesi yapmıyor ve kalan tüm kredi borcu o varisler üzerine geçiyor. 

Kanser hastası olduğunu bilen ama bunu kredi çekerken bildirmeyen vatandaşlar için hayat sigortası tazminatı ödemesi yapılmıyor. Burada en önemli husus hayat sigortası yapılırken hastalığın bildirilmemesinin sebebinin kasıt veya ihmal olup olmadığıdır. Eğer kredi çekerken vatandaşın bilmediği bir kanser hastalığı varsa sigorta şirketleri bu hayat sigortası karşılığında tazminat ödemesi yapmak zorundalar. 

KORONAVİRÜS NEDENİYLE ÖLENLER HAYAT SİGORTASI KAPSAMINA GİRER Mİ?

Koronavirüs nedeniylşe ölen vatandaşların hayat sigortaları varsa sigorta şirketleri bunda zorluk çıkarmayarak teminat kapsamında değerlendirmesi yapıyorlar. Koronavirüs hastalığının bildirim ile alakalı olarak ihmal ve kasıt gibi bir durumla alakası olamayacağı için sigorta şirketleri bu vatandaşlara tazminat ödemek zorundalar. 

Yorumlar (0)