Bankalara Kredi Kartı, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Borcu Olanlar Dikkat! Takipteki Alacaklar İçin Varlık Şirketlerine Satış 2021 Başladı

İş Bankası takipteki alacaklarının bir bölümünü sattı. Varlık şirketleri yeniden devreye girmeye başladı. Peki, alacaklarını satan bankalar 2021 hangileri, varlık şirketleri yasal mı, nereye şikayet edilir, ödenmeyen banka borcu ve kredi ne olur, bankalara borcu olanlar ne yapacak, varlık şirketinden nasıl kurtulurum?

Bankalara Kredi Kartı, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Borcu Olanlar Dikkat! Takipteki Alacaklar İçin Varlık Şirketlerine Satış 2021 Başladı
Özellikle de pandemi döneminde BDDK ve Merkez Bankası tarafından atılan adımlarla bankaların kredi kullandırım oranları rekor seviyelere ulaşmıştı. Ucuz kredi destekleri ile vatandaş, küçük esnaf ve KOBİ'ler bankalara akın ederken pandeminin olumsuz etkilerinin beklenenden daha fazla uzaması ile kredi geri ödemelerinde de sorunlar yaşanmaya başlanmıştı.

İŞ BANKASI TAKİPTEKİ ALACAKLARINI SATTI! 

Halka açık şirketler arasında yer alan İş Bankası, Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden yapmış olduğu açıklama ile takipteki alacaklarının bir bölümünü sattığını duyurdu.

Tahsili Gecikmiş Alacak Satışı başlığı ile yapılan açıklamada "Yapılan ihaleler sonucunda, Bankamız takipteki krediler portföyünün 745.485.561 TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklarımız 71.850.000 TL'lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle Emir Varlık Yönetim A.Ş., İstanbul Varlık Yönetim A.Ş., Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş., Hedef Varlık Yönetim A.Ş. ve Arsan Varlık Yönetim A.Ş.'ye devredilmiştir" ifadeleri ile yapılan satış duyurulmuş oldu.VARLIK ŞİRKETLERİ YASAL MI?

Evet, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan düzenleme ile varlık şirketleri yasal statü kazandı. Bu şirketler  bankaların ödeme dönemi gelmiş olmasına rağmen tahsil edemedikleri ve batık duruma gelen kredi alacaklarını belirli bir para ödeyerek satın alıyorlar.

Satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından vatandaşın borç ile ilgili olarak muhataplığı banka ile sona ererken varlık şirketi ile başlıyor. Varlık şirketleri toplam borçları normal tutarın çok daha altında alması aslında vatandaş için borç ödeme konusunda kolaylıklar sunulmasını da sağlıyor.ÖDENMEYEN BANKA BORCU NE OLUR, KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR, VARLIK ŞİRKETİNE DEVREDİLEN BORÇ ÖDENMEK ZORUNDA MI?

Bankalara olan taşıt ve konut kredisi borcu olan yasal süreç genelde kredi borcunun ödenmemesi durumunda ipotek konulan konutun, rehin konulan aracın satışı ile alacağın tahsil edilmesi yöntemi ile sonlandırılır.

İhtiyaç kredisi paketinde de kişinin maaşı bankaya yatıyorsa maaşa haciz uygulaması ya da kredi borcuna kefil olan kişi varsa kredi alacağının kefilden tahsili ile yapılır. Ancak bu durumlar söz konusu değilse kişinin borcu kredi takibi altına girer ve borcunu ödemeyen kişi de kara liste adı verilen listeye alınarak kredi sicili bilgisine bu işlenir.

Banka alacağını tahsil edemediği durumda varlık şirketleri devreye girer. Varlık şirketleri batık kredileri çok ucuza aldıkları için aslında vatandaşa da bankalardan çok daha uygun koşullarda ödeme imkanı sunar. Pek çok varlık şirketi bankanın avukatlık masrafları ve yüksek gecikme faizi rakamlarını silerek vatandaşa daha düşük bir borçla ödeme imkanı sunar.

Yine borcunu ödeyen kişilere varlık şirketinden borcu yoktur yazısı verilir. Bu yazı ile bankaya başvuruda bulunan kişi kara listeden çıkmak için bir şans yakalar. Varlık yönetim şirketleri ile anlaşma yaparken mümkünse hukuki danışmanlık hizmeti alınması, sözleşmeye imza atmadan önce mutlaka ödeyebileceğiniz aylık taksit rakamını doğru belirlemeniz önemlidir. Yine sıkı bir pazarlık yaparak borcunuzu çok daha iyi koşullar altında ödeme imkanı elde edebilirsiniz.

Emlak365.com - ÖZEL HABER (Aktif link olmadan kopyalanamaz, alıntılanamaz) 
Yorumlar (0)