Bankalarda Son Dakika Faiz İndirimi Haberi! 9 Bankada İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımlarına rağmen dolar kurunda yaşanan düşüş ve CDS risk priminin gerilemesi ile bankalar 2021 yılına faiz indirimi ile başladı.

Bankalarda Son Dakika Faiz İndirimi Haberi! 9 Bankada İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımlarına rağmen dolar kurunda yaşanan düşüş ve CDS risk priminin gerilemesi ile bankalar 2021 yılına faiz indirimi ile başladı. aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, TEB ve QNB Finansbank'ın aralarında olduğu 9 bankada konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde faiz indirimi yaptı.

Pandemi döneminde ekonomiyi desteklemek adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından başlatılan parasal genişleme politikası ile bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla düşmeye başlamış, BDDK tarafından uygulanan aktif rasyosu oranı ile bankalar kredi indirimi yapmaya mecbur bırakılmıştı. Haziran ayı döneminde kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından başlatılan destek kredisi kampanyaları ile en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine, ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.58 seviyesine ve taşıt kredisi faiz oranı da yüzde 0.49 seviyesine çekilmiş, konut kredisi paketinde 1 sene ertelemeli, ihtiyaç ve taşıt kredisi paketinde ise 6 ay ertelemeli kredi kullanma imkanı sunuldu. BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI  DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafında yapılan açıklamalarda parasal sıkılaşma mesajı verilmeye devam edilirken enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapılmayacağı dile getirildi. Merkez Bankası faiz indirimi için sert açıklamalar yapılırken bankalar faiz indirimi konusunda dolar kuru, piyasalar ve vatandaşın kredi taleplerini takip ederken bu cephelerde yaşanan olumlu gelişmeler ve kredi talebinde ki daralma sonrasında 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile bankalar faiz indirimi yapmaya başlamıştı. KREDİ FAİZ İNDİRİMİ YAPAN 9 BANKA HANGİSİ?Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Akbank ve QNB Finansbank'ın aralarında olduğu 9 bankanın ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında indirime gidildi. 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?Yapılan faiz indirimi hamleleri sonrasında en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.39 oranı ile QNB Finansbank tarafından uygulanıyor. Finansbank tarafından daha önce yüzde 1.29 seviyesine çekilen oran yapılan son güncelleme ile yüzde 1,39 olarak revize edilse de yine de en uygun kredi veren banka Finansbank oldu. Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.39 olarak uygulanırken 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi çeken kişilerin aylık taksit ödemesi 371,72 lira olarak hesaplanıyor. 

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?Bankaların araç kredisi faiz oranları aşağı yönlü revize edildi. Akbank ve Yapı Kredi Bankası araç kredisi faiz oranı yüzde 1.43 olarak uygulanırken en düşük taşıt kredisi veren banka bu iki banka oldu. Yapı Kredi Bankası araç kredisi faiz oranı sıfır araç paketinde yüzde 1.43 olarak uygulanırken 60 ay vadeli 40 bin TL taşıt kredisi paketinde aylık taksit ödemesi 1.072 TL olarak gerçekleşiyor. EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?Konut kredisi paketinde de en uygun kredi veren banka Akbank oldu. Akbank konut kredisi faizi yüzde 1.35 olarak uygulanırken 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi paketinin aylık ödemesi 3 bin 375 TL olarak hesaplandı. Bu bankayı yüzde 1,36 oranı ile ING Bank konut kredisi paketi teslim etti.  Emlak365.com

Yorumlar (0)