Bankalardan Faiz İndirimi Yarışı! Devlet Bankaları ve Özel Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Oranları Mart 2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan zorunlu karşılık oranları müdahalesi ile bankalara üstü kapalı kredi uyarısı yapılmış, parasal sıkılaşma politikası vurgusunda bulunulmuştu.

Bankalardan Faiz İndirimi Yarışı! Devlet Bankaları ve Özel Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Oranları Mart 2021
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan zorunlu karşılık oranları müdahalesi ile bankalara üstü kapalı kredi uyarısı yapılmış, parasal sıkılaşma politikası vurgusunda bulunulmuştu. Ancak, bankaların giderek düşen karlılık oranları ve azalan kredi talebi sonrası beklenen kredi kampanyaları başladı. Bankalar sınırlı miktarda kalan kredi talebinden en büyük payı almak için kampanya üzerine kampanya açıklarken bazı bankalarda ise faiz indirimi hamleleri gelmeye başladı.

Kredi faiz indirimi yaparak tekrar insanları bankalara çekmeyi planlayan kampanyalar duyurulmaya başlarken bankalar Mart ayına hızlı bir giriş yaptı. Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası kamu bankaları arasında yer alan bankalar arasında ilk faiz indirimi yapan banka olurken diğer devlet bankaları Halkbank ve Vakıfbank tarafından da benzer faiz indirimleri yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Yeni normale geçiş dönemi ile gözlerin çevrildiği Ziraat Bankası tarafından dün sürpriz bir faiz indirimi hamlesi geldi. Banka konut kredisi faiz oranı olarak uygulamış olduğu faiz oranını yüzde 1.37 seviyesine çekti. Hatırlanacağı üzere 1 Haziran 2020 tarihinde yeni normale geçiş döneminde kamu bankaları ekonomiye destek kredi paketleri açıklamış, 0.64 faiz oranı ile konut kredisi, 0.59 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi ve yüzde 0.49 faiz oranı ile ise taşıt kredisi vererek ekonomik büyümeye katkıda bulunmuştu.

Benzer bir destek kredisi kampanyası için Mart ayı beklentisi oluşurken Ziraat Bankası tarafından yapılan yeni duyuru da heyecan yaratmıştı. Ancak yapılan kredi faiz indirimi ne yazık ki oldukça sınırlı kaldı ve geçen sene verilen destek kredisinin oldukça üstünde kaldı.AKBANK KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ YAPTI! 

Özel bankalar arasında yer alan Akbank konut kredisi faiz indirimi yaparak en uygun kredi veren banka oldu. Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 seviyesine çekildi. Banka bu oran ile Vakıfbank ile beraber en uygun konut kredisi veren iki bankadan biri olmayı başardı.ING BANK VE QNB FİNANSBANK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

İhtiyaç kredisi faiz oranı için indirim yapan iki özel banka ise ING Bank ve QNB Finansbank oldu. Her iki banka da yüzde 1.39 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi verirken bu oran ile en uygun ihtiyaç kredisi veren banka unvanını paylaşmış oldu. İhtiyaç kredisi paketinde kamu bankaları bir güncellemede bulunmazken bu pakette en uygun kredi veren bankalar özel bankalar oldu.

CepteTeb ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.45 faiz oranı ile en uygun kredi veren ikinci banka olmayı başardı.AKBANK TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Konut kredisi paketinde faiz indirimi yapan Akbank bir indirim haberini de taşıt kredisi paketinde verdi. Düşen araç fiyatları sonrasında bu fırsatı değerlendirmek ve araba satın almak istiyorum diyen kişiler için Akbank araç kredisi faiz oranı yüzde 1,43 seviyesine çekildi. Akbank sıfır taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.45 olarak açıklanırken 2. el taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1.43 olarak revize edildi.
Yorumlar (0)