Bankalardan Kredi Çeken Herkesi İlgilendiriyor! Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti ve Kredi Dosya Masrafı İadesi Hakkında Emsal Karar

15Bankalardan kredi kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken bankaların faiz kadar para kazandıkları bir diğer gelir kalemleri ise tahsil ettikleri masraflar olarak öne çıkıyor.

Bankalardan Kredi Çeken Herkesi İlgilendiriyor! Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti ve Kredi Dosya Masrafı İadesi Hakkında Emsal Karar
15Bankalardan kredi kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken bankaların faiz kadar para kazandıkları bir diğer gelir kalemleri ise tahsil ettikleri masraflar olarak öne çıkıyor. Bankalar kredi paketlerinde kredi dosya masrafı ve ekspertiz ücreti gibi farklı isimler altında çok sayıda para kesintisi yapıyor.

Kredi kartı yıllık aidat ücreti başta olmak üzere pek çok konu hakkında mahkemelerin emsal kararlar açıklaması ve para kesintilerinin yasal olmadığını belirleyerek, bu rakamlar hakkında tüketici lehine para iadesi kararı vermelerine rağmen bankalar bu paraları tahsil etmeye devam ediyor.

BANKALARDAN KREDİ ÇEKENLERE PARA İADESİ! KREDİ DOSYA MASRAFI PARASI NASIL GERİ ALINIR?

Bankalardan kredi çeken hemen hemen herkesten tahsil edilen kredi dosya masrafı para iadesi 2021 yılında da en çok araştırılan konular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal 'Vatandaşlarımız özellikle dosya masrafı diye dilekçelerine belirtmelerinde fayda var, makbuzlarda bazen içerisinde hayat sigortası ve ekspertiz ücretlerinin de bulunduğu toplam makbuzu veriyorlar bu tür makbuzlar daha sonra sorun olabiliyor.

Bankadan alınan makbuz ile Vatandaşlarımız, yerleşim yeri kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat ederek, iade talebinde bulunacaklar. Burada dikkat edilmesi gereken 2008 / Şubat ayından 2014 / Mayıs ayına kadar olan yıllar için tüketiciler talepte bulunabilirler'' diyerek bu tarihler arasında kredi çekenlerin ödemiş oldukları paraları geri iade alabileceklerini getirdi.

DOSYA MASRAFI İADESİ HANGİ YILLARI KAPSIYOR?

Kredi dosya masrafı para iadesi için 2008 yılının Şubat ayı ile 2014 yılının Mayıs ayı arasındaki tarih aralığı belirlendi. Bu tarihlerden sonra ne yazık ki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafında yapılan yasal düzenleme ile bankaların kredi dosya masrafı almaları yasal hale getirilmişti. Bu nedenle 2014 senesinin Mayıs ayından sonra kredi çeken kişiler ne yazık ki kredi dosya masrafı para iadesi başvurusu yapamayacaklar, yapsalar dahi paralarını geri alamayacaklar.KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADE 2021! EKSPERTİZ ÜCRETİ PARA İADESİ VAR MI, BANKADAN EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ ALINABİLİR Mİ?

Bankaların konut kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi çekmek isteyen herkesten istisnasız tahsil etmiş olduğu masraflardan biri de ekspertiz ücreti olarak öne çıkmaktadır. Banka krediye teminat olan taşınmazın değerini belirlemek adına eksper çalışması yapar.

Ekspertiz çalışması kredi başvurusunu değerlendirme aşamasında yapılır ve peşin olarak tahsil edilir. Kredi başvurusu onayı ya da kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda dahi bu para tahsil edilir. Konut kredisi ekspertizi para iadesi belirli koşullara bağlı olarak yapılabilmektedir.

2020 yılında Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi tarafından verilen emsal kararda bankanın ekspertiz ücreti için kredi kullanan kişiye fatura kesmemesi durumunda bu paranın iade edilmesine karar verilmiştir. Sizde konut kredisi çekerek ev satın aldıysanız bankanıza başvuruda bulunarak ödediğiniz ekspertiz ücretinin faturasını talep edebilir, fatura yoksa ekspertiz ücretinin tarafınıza iade edilmesi için dava açabilirsiniz.
Yorumlar (0)