Borcu Olanlar Dikkat! Faizsiz, 3 Ay Ertelemeli 18 Taksitle Ödeme Kolaylığı

Devletten milyonlarca vatandaşa bir kere daha barış eli geldi. Devlete borcu olan kişiler için yeni yapılandırma kanunu meclisten geçti. Devlete olan vergi, SGK, trafik, MTV, otoyol, KYK öğrenim kredisi, köprü cezaları ve prim borcu gibi çok sayıda borç yapılandırma kapsamına alındı. 7326 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında 30 Nisan 2021 tarihine kadar kesinleşen borç ve cezalara yapılandırma başvuruları için süreç belli oldu.

Borcu Olanlar Dikkat! Faizsiz, 3 Ay Ertelemeli 18 Taksitle Ödeme Kolaylığı

Pandemi döneminde pek çok kişi yaşanan ekonomik dalgalanma ve alınan zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile büyük gelir kaybına uğramış, düzenli yapılan ödemelerin bir çoğunda gecikme sıkıntıları yaşanmaya başlanmıştı. İşyeri kapatılan esnaflar vergi ve SGK prim borcu ödeme zorluğu yaşarken vatandaşlar da emlak vergisi, MTV, KYK öğrenim kredisi gibi borçlarını ödeyememiş ve gecikmeye düşmüştü. 

Yine daha önce gerçekleştirilen yapılandırmadan yararlanan kişilerde taksitlerini ödeyemedikleri için bu haklarını yitirmişlerdi. Yaşanan süreçte kamuoyunda borç yapılandırma beklentisi oluşmuş, yoğun talep ve baskı üzerine AK Parti tarafından yapılandırma kanunu gündeme alınmıştı. 

7326 YAPILANDIRMA KANUNU İLE BORCU OLANLARA MÜJDE GELDİ! 

Mecliste yapılan görüşmeler sonrasında onaylanan ve dünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafnıdan imzalanarak 9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 7326 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borcu olanlara müjdeli haber verildi. 

Yayımlanan borçlandırma kanunu kapsamında devlete borcu olanlara borç yapılandırma müjdesi verilmiş oldu. Bu kapsamda 30 Nisan 2021 tarihine kadar kesinleşen yani gecikmeye düşen KYK öğrenim kredisi, MTV motorlu taşıtlar vergisi,trafik cezaları, gümrük cezaları, vergi ve SGK prim borçları, belediyelerin su alacakları, emlak vergisi, çevreve temizlik vergisi ile otoyol ve köprü cezaları için devlet yapılandırma imkanı sunmuş oldu. 

YENİ BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK, SON BAŞVURU TARİHİ VE İLK BORÇ ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN?

Yapılandırma için başvurular başlarken son başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2021 olarak uygulanacak. Vatandaşlar bu tarihe kadar borçları için ilgili vergi daireleri, belediyeler ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden online olarak başvuru yapabilecek. Başvuru üzerine yapılandırılan borçlar 18 taksit ile ödenecek. 

İlk taksit ödeme tarihi 30 Eylül 2021 tarihinde başlayacağı için bugün başvuruda bulunan vatandaşa 3 ay erteleme imkanı sunulmuş olacak. Koronavirüs kapsamında kesilen sokağa çıkma yasağı para cezası, maske cezası gibi idari para cezaları ise ne yazık ki kapsam dışında tutulacak. Ödemeler kredi kartı ya da havale yöntemi ile de yapılabilecek.

Yorumlar (1)
Erhan gül 1 hafta önce
Bankadan 10000 aldım borcumu oduyemiyorum nasıl olacak yeni bir işe gireceğim ayın 20sinde