Borcu Olanlara Müjde! Bankaya Olan Borcunu Ödeyemeyene Faizsiz, 6 Ay Ertelemeli, 18 Taksitle Borç Yapılandırması

Koronavirüs salgını nedeni ile milyonlarca kişi ödemeler konusunda sıkıntı yaşamaya devam ederken zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile esnaflarda mağdur olmuştu. Borcunu ödeyemeyen esnaf için beklenen müjdeli haber geldi. Halkbank TESKOMB kredileri için ilk 6 ayı ödemesiz dönemli 18 ay taksitle faizsiz borç yapılandırma müjdesi geldi. Esnafın kredi borcu ertelendi mi, ertelenecek mi, erteleme nasıl yapılacak, esnaf kredisi borç yapılandırması şartları neler?

Borcu Olanlara Müjde! Bankaya Olan Borcunu Ödeyemeyene Faizsiz, 6 Ay Ertelemeli, 18 Taksitle Borç Yapılandırması
Pandemi dönemi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik sorunları beraberinde getirirken, bu krizden en çok etkilenen kişiler ise pandemiye borçlu yakalanan kişiler olmuştu. Bankalara kredi borçlarını düzenli ödeyen pek çok kişi alınan zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile bir anda ya işinden çıkarıldığı ya da zorunlu ücretsiz izne ayrıldığı için gelir kaybı yaşamış ve bankalara olan borçlarını ödeyemez hale gelmişti.

Yine zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile kepenk kapatmak zorunda kalan esnafta büyük mağduriyet yaşamış, çok sayıda küçük esnaf dükkanını kapatırken, diğer esnaflar ise ayakta kalma mücadelesi vermeye başlamıştı. Süreçte esnafa ciro kaybı ve kira desteği ödemeleri başlarken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından alınan karar kapsamında binlerce esnafa faizsiz borç erteleme müjdesi verildi.

ESNAFIN KREDİ BORCU ERTELENDİ Mİ?

Evet, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halk Bankası'ndan kullandırılan kredi ödemeleri için erteleme müjdesi verildi.

HALKBANK TESKOMB KREDİLERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kredi borç yapılandırması başvurusu için aranılacak tek şart ise TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül tarafından "Esnafımızın aldığı kredilerde üç taksidini ödeyemeyenler bu fırsattan yararlanamıyor" sözleri ile duyuruldu.Konu hakkında dün sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan " Pandemiyle mücadele edilen bu zor günlerde, daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkârlarımıza destek olmak amacıyla yeni bir kolaylık hayata geçirildi.

TESKOMB kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı sunularak yeni bir borç yapılandırılması 18 Mart 2021 tarihi itibarıyla başlatıldı" diyerek alınan kararın herkese hayırlı, uğurlu olmasını temenni etmişti.

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Banka kredi borcu yapılandırması için esnafa 6 ay faizsiz borç erteleme imkanı sunulurken kalan borçlar ise faiz oranları değiştirilmeden 18 aya kadar vadeye yayılarak taksitlendirilecek. Halkbank kredi borcu yapılandırması için başvuru yapmak isteyen esnaflar kredi kullanmış oldukları banka şubesini ziyaret ederek borç yapılandırma sözleşmesi imzalayarak taleplerini iletecek ve sunulan imkandan yararlanacaklar.
Yorumlar (0)