KREDİ HABERLERİ

Borcu Olup Emekli Olamayanlara Devlet Bankalarından SGK Emeklilik Kredisi

Devlet bankalarının emeklilik kredisi başvuruları devam ediyor. Emeklilik borç yapılandırması kapsamında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanan kredi özellikleri ve kullanım detayları haberimizde.

Devlet bankalarının emeklilik kredisi başvuruları devam ediyor. Emeklilik borç yapılandırması kapsamında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanan kredi özellikleri ve kullanım detayları haberimizde.

Emeklilik kredisi; 5510 sayılı Kanun 4/a – 4/b kapsamında bulunan, emeklilik/yaşlılık aylığına hak kazanmış ancak, birikmiş prim borçları nedeniyle Bağ-Kur’ dan emeklilik maaşı bağlanamayan kişilerin, prim borçlarını ödeyerek emekliliğe hak kazanabilmeleri için sağlanan kredidir. 

EMEKLİLİK KREDİSİ NEDİR? BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Devlet bankaları ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan anlaşma kapsamında, borcundan dolayı emekli olamayanlara güncel faiz oranlarına göre avantajlı koşullarda kredi imkanı sunuluyor. 

Sadece Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın sağladığı bu kredi kullanımları ise özel bir aşama ile oluyor. Vatandaşlar öncelikle İl Sosyal Güvenlik Kurumlarına gidiyorlar buradan emekli olabilir yazısı alıp borçlarına ilişkin detayları 3 kamu bankasına ulaştırıyorlar. 

Bankalar, vatandaşların SGK’dan aldıkları evrağa göre kredi kullanımı sağlıyorlar. Vatandaşlar kurumdan emekli olabilir yazısı aldıktan sonra başvurularını istedikleri kamu bankasına yapabilirler. 

EMEKLİLİK KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELER?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanan emeklilik kredisi için müşterilere avantajlı kredi imkanları sunulduğu duyuruldu. Bankaların resmi sitelerinden ilan edilen kredi bilgilerinde müşterilere sağlanan özellikler şu şekilde duyuruldu. 

Aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli, 3 aya kadar ödemesiz seçenekleri ile kullanılabilen kredi için bankalar 36 ay vade sağlıyorlar. Bu kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1.60 olarak uygulanıyor. 10.000 TL kredi kullanacak olan bir müşteri 52.5 TL kredi tahsis ücreti ödüyor. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir