Çin Exim Bank İle Ziraat Bankası Arasında 400 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşması!

Ziraat Bankası ile Çin Exim Bank arasında imzalanan anlaşma kapsamında 400 milyon dolarlık kredi alındığı duyuruldu. The Export Import Bank of China ile imzalanan anlaşma kapsamında Ziraat Bankası 400 milyon dolarlık kaynak edinmiş oldu.

Çin Exim Bank İle Ziraat Bankası Arasında 400 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşması!
Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ile Çin Exim Bank arasında kredi anlaşması imzalandığı duyuruldu. The Export Import Bank of China ile Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşma kapsamında 320 milyon ABD Doları ve 500 milyon Çin Yuanı olmak üzere iki ayrı kredi sağlandı.

ZİRAAT BANKASI 400 MİLYON DOLARLIK KREDİ ANLAŞMASI İMZALANDI! 

Konu hakkında resmi açıklama yayımlayan Ziraat Bankası ağırlıklı olarak Çin ile Türkiye arasında dış ticaret gerçekleştiren firmaların finansman taleplerinde kullanılmak üzere anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Yapılan açıklamada atılan imzanın Çin Kalkınma Bankası ile 2017 yılında imzalanan 600 milyon USD tutarlı ikili kredi anlaşmasından sonra önemli bir kilometre taşı olduğu belirtilerek Çin Bankaları ile yakın işbirliğinin devam edeceği dile getirildi.

Atılan imzanın uluslararası piyasaların Ziraat Bankası'na olan güvenlerini ortaya koyduğu belirtilirken yapılan açıklamada "COVID-19’un süregelen etkilerine rağmen, Türkiye ekonomisinde ivmelendiği gözlemlenen yatırımlara ilişkin, yurtdışı finans kuruluşlarının tasarruf fazlasının ülkemize gerek kredi kanalı ile gerekse portföy yatırımları yolu ile kazandırılması konusunda Ziraat Bankası çabalarını sürdürmeye devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

İmzalanan anlaşma Türk bankacılık sektörüne de büyük moral kaynağı yaratırken son dönemde artan ülke risk puanı CDS primine rağmen sağlanan kredi paketinin büyüklüğü dikkat çekti. İmzalanan kredi paketi ile elde edilen finansman desteği ağırlıklı olarak Çin ile dış ticaret faaliyetlerinde bulunan firmaların kredi taleplerinde kullanılmak üzere piyasaya uygun oranlarla dağıtılacak.
Yorumlar (0)