Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı! Reform Paketiyle Yeni Kredi Sistemi Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomi reform paketinde yeni kredi düzenlemesine ilişkin detaylar yer alıyor. Yeni kredi düzenlemesinin bu detayları haberimizde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı! Reform Paketiyle Yeni Kredi Sistemi Geliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen Ekonomide Reform Paketini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar kapsamında piyasalar, istihdam, bankacılık, kripto para, teşvikler, destekler yenilecek.

Önümüzdeki dönemde yeni reform paketi ile birlikte düzenleme olması beklenen alanlardan bir tanesi de kredi sistemi. Ekonomi Reform Paketi kapsamında "Kredi Yaşam Döngüsü Projesi"uygulanmaya başlanacak. Yeni proJenin amacı ve içeriğini ilişkin Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş ele aldı.

YENİ KREDİ SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Yeni ekonomi paketi ile hayatımıza girecek olan kredi düzenlemesi genel olarak kredi kararlarını doğru verme, canlı kredi takibini etkin bir şekilde yapma, erken uyarı sistemleriyle sorunlu kredi oranlarını düşürme hedefleri ile oluşturuldu. "Kredi Yaşam Döngüsü Projesi" kapsamında kredi kullanacak olan vatandaşların en doğru şekilde kredilerini kullanmaları ve vade, teminat ve erken uyarı sisteminden oluşacak.

Proje ile kredi değerliliğine doğrudan etki eden sık adres değişiminden ödeme alışkanlığına kadar geniş bir yelpazede tanımlanan kriter haritaları, kredi notu modelleri kullanılacak. Örneğin kredi kullanan bir şirket için olası bir sorun yaşaması halinde kredi ödemeleri için oluşacak tehlikeler önceden tespit edilecek. Tespit edilen sorun için sistem çözüm yolu bulmaya çalışacak.

Yeni Kredi Sisteminin Odak Noktası

2021 Ekonomi Paketinde yer alacak kredi düzenlemesinin esas odak noktası ise erken uyarı, kredi, teminat, vade başlıklarında olacak. Kredi kullanacak olanlar ve kullananlar için kredi kullanım riskleri tespit ve takip edilecek. Ödeme sürecinde oluşabilecek tüm sorunlar anında takip edilecek.

Bunların dışında yeni kredi sistemiyle Türkiye'ye özgü koşullar dikkate alınarak geliştirilen kredi notu modelleri projede kullanılmaya başlayacak. Kredi notu izleme sisteminde firmaların icra, iflas, konkordato, tasfiye, birleşme, ortaklık yapısı değişikliği, hisse devri, unvan değişikliği, sermaye artırımı, adres değişikliği, temsil ve ilzam, yönetici değişikliği ve genel kurul toplantı gibi birçok ayrıntı izlenebilecek.
Yorumlar (0)