Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İşletmelere Ucuz Kredi Müjdesi! Faizler İstihdama Göre İndirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen ucuz krediye dair detaylar belli oluyor. İlave istihdam ile daha düşük faiz oranıyla sağlanması planlanan kredi için 714 bin işletmenin başvuruda bulunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İşletmelere Ucuz Kredi Müjdesi! Faizler İstihdama Göre İndirilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde ilave istihdama sağlanacak ucuz kredi hakkında açıklamalaarda bulundu. Yeni sunulacak olan krediden çok sayıda işletmenin faydalanması beklenirken kredi kullanımında en önemli avantaj faiz indirimi olacak. Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre indirimli kredi desteği. 

EN ÖNEMLİ AVANTAJ FAİZ İNDİRİMİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan son veriler kapsamında 50'nin altında işçi çalıştıran işletme sayısı 714 bin civarında. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen kredinin bu işletmeler tarafından kullanılması hesaplanıyor. Planlanan kredi kullnımında işletmelerin ilk planda 3.8 milyar, toplamda da 10 milyar liralık kredi çekmeleri öngörülüyor. Ayrıca bu kredi kullanımlarında da 1.6 milyar liralık faiz indirimi olması hesaplanıyor. 

Kredi Faiz İndirimi

Ucuz ve indirimli işletme kredisinden yararlanacaklara sağlanacak olan faiz indirimi hesaplaması şu şekilde olacak. 

5 yeni istihdam sağlayacağını ilan eden ve sağlayan işletmeler kredi kullandıklarında ortaya çıkan 100 bin TL'lik faizin 20 bin TL'sini ödeyecekler. 100 bin TL'lik kredi faizinden 5 yeni istihdam için 80 bin 86 TL prim düşülecek. Bu formül ile işletmeler düşük faizle kredi kullanabilecekler. 

6 Ay Ödeme Olmayacak

Kredi kullanacak olan işletmeler için en önemli hususlardan bir tanesi de kredi geri ödemeleri. İndirimli kredi kullanımlarında işletmelere ek özel ödeme seçenekleri de sağlanacak. İşletmeler kredi kullanımının ardından ilk 6 ay ödemesiz dönem seçeneğinden faydalanacaklar. Kredi geri ödemelerinin 24 ay vadeli olması planlanıyor. 

BORCU OLANLAR KREDİ KULLANABİLECEK

Kredi kullanımlarına ilişkin en merak edilen detaylardan bir tanesi de kamuya borcu olan işletmelerin indirimli kredi olanağından faydalanıp faydalanamayacağı.

Kredi kullanımına ilişkin bilgilere göre; Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim, idari para cezası, gecikme cezası borçlarını tecil ettiren, yapılandıran, taksitlendiren işverenler de bu imkandan yararlanabilecekler.  Ayrıca SGK bünyesinde prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını tecil ettiren, taksitlendiren veya yapılandıran işverenler de yapılandırma ile ödeme süreci devam ettiği sürece kredi başvurusunda bulunabilecekler. 

Yorumlar (0)