Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Vatandaşa Son Dakika Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi, Kredi Kartı Borcu Erteleme Müjdesi Gelecek Mi?

Halkbank üzerinden kredi çeken esnafa borç erteleme müjdesi verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan sona dakika açıklamasınını ardından borç batağı içerisinde çırpınan vatandaşın müjde beklentisi arttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Vatandaşa Son Dakika Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi, Kredi Kartı Borcu Erteleme Müjdesi Gelecek Mi?

Halkbank üzerinden kredi çeken esnafa borç erteleme müjdesi verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan sona dakika açıklamasınını ardından borç batağı içerisinde çırpınan vatandaşın müjde beklentisi arttı. Süreçte Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinde 6 ay ertelemeli 10000 TL temel ihtiyaç destek kredisi, konut kredisi , taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin yanı sarı kredi kartı borcu olan kişiler de en az Haziran ayına kadar borç ertelemesi hakkı tanınmasını istiyor.

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısında yaşanan artışın ardından 2020 yılının Mart ayında zorunlu kısıtlama kararları alınmış, bu kapsamda etkilenen vatandaşlara destek amacı ile finansal istikrar kalkanı paketi kapsamında 1000 TL pandemi yardımı ve kamu bankaları üzerinden düşük faizli kredi desteği sağlananmaya başlanmıştı. 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilmeye başlayanan temel ihtiyaç destek kredisi paketi ile 10000 TL kredi limiti belirlenmiş ve vatandaşa 6 ay ertelemeli kredi çekme imkanı sunulmuştu. Destek kredisinden yararlanan kişilerin ödemeleri Ekim ayı itibari ile başlarken ilk ödeme taksitlerinin artan koronavirüs vaka sayısı ve yeni kısıtlama dönemine denk gelmesi büyük bir sıkıntı yaratmıştı. ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK 6 AY ERTELEMELİ 10000 TL BİREYSEL DESTEK KREDİSİ ÖDEMELERİ, KONUT, TAŞIT, İHTİYAÇ KREDİSİ VE KREDİ KARTI BORCU ERTELENECEK Mİ?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geriide bıraktığımız günlerde yapılan açıklama ile Halkbank üzerinden kredi kullanan esnaf ve sanatkarların borçlarının Haziran ayına kadar ertelendiği müjdesi paylaşılmıştı. Bu müjdenin ardından vatandaşın umutları tazelendi. Özellikle de Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen pandemi destek kredi ödemeleri için erteleme beklenirken sosyal medya üzerinden de vatandaşlar seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Emlak365.com olarak sitemize gelen çok sayıda arama, mesaj ve mailde de konuyu gündeme getirilmesi talebi üzerine bizlerde vatandaşlarımızın taleplerini bir kere daha gündeme taşıdık. Vatandaşın ana isteği istisnasız tüm bankalar tarafından kredi borcu ve kart borcu ertelemesi yönünde ağırlık kazanırken farklı alternatif talepler de bulunuyor. 

PANDEMİ NEDENİYLE İŞTEN ÇIKARILAN, ÜCRETSİZ İZNE AYRILMAK ZORUNDA KALAN KİŞİLERE BORÇ ERTELEME İMKANI SUNULSUNKoronavirüs salgını nedeni ile çok sayıda kişi işten çıkmak zorunda kalırken işten çıkarma yasağı engeline takılan işverenler ise kısa çalışma ödeneğine geçiş yapmıştı. Emeklilerin ve ücretsiz izne ayrılan kişilerin büyük bir gelir kaybı yaşadığı bu dönemde vatandaş en azından işten çıkarılan yada gelir kaybına uğrayan kişilere kredi borcu ertelemesi ve kredi kartı borç erteleme imkanı sunulmasını talep etti. Yine bir başka talepte de kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden kredi kullanan kişilere bu bankaların devlet bankası olması nedeni ile borç yapılandırma imkanı sunulmasını istedi. Devlet bankalarının bu noktada özel bankalara öncülük etmesi gerektiğini belirten vatandaşlar borçlarını ödemekte zorlandıklarını, artık ay sonunu getirmenin imkansız hale geldiğini belirterek bu noktada devletin acilen kendilerini desteklemesini talep etti. Şu ana kadar kamu bankaları tarafından resmi bir açıklama yapılmazken süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Mailye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılacak olan açıklamalar takip edilecek. Emlak365.com

Yorumlar (0)