KREDİ HABERLERİ

Devlet Bankalarında Faiz Depremi, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirisi sonrası devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank faiz indirimi yaptı. Kamu bankalarının ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için indirim yapıldı, kredi faizleri düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirisi sonrası devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank faiz indirimi yaptı. Kamu bankalarının ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için indirim yapıldı, kredi faizleri düştü!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal göreve geldikten sonra Kasım ve Aralık ayında olmak üzere TCMB PPK toplantısı ile 675 baz puan faiz artırımı kararına imza atmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi yüzde 17 seviyesine çekilirken son derece agresif bir parasal sıkılaşma patikasına geçiş yapılmıştı. 

Atılan adımlar sonrasında dolar kuru rekor seviyeden dönerek düşüşe geçmiş ancak bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Geride bıraktığımız yılın Haziran ayında başlatılan destek kredisi kampanyaları ile dip noktasını gören kredi faiz oranları çok büyük bir hızla yükselişe geçmiş ve rekor seviyelere ulaşmıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SON DAKİKA FAİZ AÇIKLAMASI: YÜKSEK FAİZE KARŞIYIM! 

Sık sık yüksek faize karşı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı öncesi DEİK üyeleri ile yaptığı görüşmede, karar sonrasında da Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyet ile yaptığı görüşmede sonrası faiz ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunmuştu. 

Dolar kurunda tansiyonun yükselmesine neden olan açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kere daha yüksek faize kesinlikle karşı olduğunu dile getirerek “Yatırımcıların mesajları önem taşıyor. Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim. Ekonomide temin edeceğimiz güven ve istikrar sayesinde üzerimizdeki büyük faiz yükünden de önemli ölçüde kurtulacağımıza inanıyorum” diyerek yüksek faiz eleştirisinde bulunmuştu. 

DEVLET BANKALARI FAİZ İNDİRDİ! VAKIFBANK, HALKBANK, ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirisi sonrasında devlet bankaları bir biri ardına kredi faiz oranları için indirime gitti. Kamu bankaları arasında en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olurken Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 1.40 seviyesine çekildi. 

Ziraat Bankası sıfır konut kredisi faiz oranı yüzde 1.42 seviyesine çekilirken ikinci el konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.47 olarak revize edildi. Konut kredisi çekmek için bir diğer kamu bankası olan Halkbank’ı tercih edecek olan kişiler için de konut kredisi faiz oranı güncellendi. Halkbank sıfır konut kredisi faiz oranı yüzde 1.42 ve 2. el konut kredisi fazi oranı yüzde 1.47 olarak güncellenirken Ziraat Bankası ile aynı oranlar uygulamaya alındı. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Yapılan güncelleme ile konut kredisi faiz oranı yanı sıra ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamları da düşürülmüş oldu. Güncelleme sonrasında Ziraat Bankası çalışanın artısı tüketici kredisi faiz oranı yüzde 1.58 olarak revize edilirken Tüketici Ürün Paketi ile ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.64 olarak revize edildi. 

Halkbank ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamı da düşürüldü. Yapılan değişiklik ile Halkbank maaş müşterisi ihtiyaç kredisi, Halkbank hızlı kredi paketi, Halkbank kamu çalışanlarına özel ihtiyaç kredisi, Halkbank özel sektör çalışanları ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.62 seviyesine çekilirken Halkbank mutlu emekli ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.58 olarak revize edildi. 

Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise taksitli ihtiyaç kredisi paketinde yüzde 1.88 olarak uygulanırken ipotek karşılığı, arsa ipoteği, taşıt rehni ve bireysel işyeri ipoteği karşılığı ihtiyaç kredisi faiz oranları ise yüzde 1.62 oldu. Güncellemenin ardından en uygun ihtiyaç kredisi veren devlet bankası yüzde 1.58 oranı ile Ziraat Bankası oldu. 

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANİSİ, KAMU BANKALARININ ARAÇ KREDİ FAİZİ EN DÜŞÜK HANGİ BANKADA?

Taşıt kredisi oranları için yapılan güncellemede en düşük faiz oranı Vakıfbank tarafından verildi. Vakıfbank sıfır taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.52 seviyesine çekilirken bu kredi paketinden 60 ay vadeli 50 bin lira araç kredisi çekilmesi halinde aylık taksit tutarı 1.377 TL olarak gerçekleşti. 

Halkbank taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,62 olarak revize edildi. Halkbank yeşil ışık taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,62 olarak açıklanırken 2. el taşıt kredisi faiz oranı 1.64 oldu.

Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde taşıt ürün paketi kapsamında yüzde 1.64 seviyesine çekildi. 

Emlak365.com 


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir