Dolar Kuru Geriledi, Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz İndirimi Haberleri Peş Peşe Geldi!

Bankaların kredi faiz oranları 2020 yılının Haziran ayında Merkez Bankası tarafından pandemi sonrası ekonomiyi desteklemek için başlatılan fonlama desteği ile en düşük seviyeye gerilemişti.

Dolar Kuru Geriledi, Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz İndirimi Haberleri Peş Peşe Geldi!
Bankaların kredi faiz oranları 2020 yılının Haziran ayında Merkez Bankası tarafından pandemi sonrası ekonomiyi desteklemek için başlatılan fonlama desteği ile en düşük seviyeye gerilemişti. Süreçte devlet bankaları tarafından başlatılan destek kredileri ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.64 faiz oranı ile konut kredisi, 0.49 faiz oranı ile taşıt kredisi, 0.59 faiz oranı ile de ihtiyaç kredisi verilmeye başlanmıştı.

Süreçte pandeminin etkisi ile bunalan kişiler yoğun kredi kullanımına yönelince enflasyon yükselmiş, dolar kuru ve altın fiyatları rekor üzerine rekor kırmıştı. Bunun üzerine Merkez Bankası tarafından başlatılan parasal sıkılaşma politikası kapsamında ucuz fonlama desteği sona erdirilmiş, kredi faiz oranlarında da yükseliş yaşanmaya başlanmıştı. Süreçte dolar kurunda yaşanan gerilemenin ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında düşüş yaşanmaya başlandı.KONUT KREDİSİ FAİZİ DÜŞTÜ! EN UYGUN KREDİ VEREN  BANKALAR HANGİLERİ?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyen kişilerin işlerini zorlaştırırken beklenen faiz indirimi haberleri kademeli olarak gelmeye başladı. Türk Lirası Kasım ayından bu yana yüzde 20'ye yaklaşan oranda  değer artışı yaşarken, dolar kurunda yaşanan düşüş kredi faiz oranlarına yansıyor. Süreçte bankalar Ocak ayı itibari ile faiz indirimi yapmaya başladı.

Akbank konut kredisi ve ING Bank konut kredisi faiz oranı rakamı yüzde 1.35 seviyesine çekildi. TEB konut kredisi fazi oranı rakamı da yüzde 1.38 rakamına düşürüldü. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi paketinde sıfır konut kredisi için yüzde 1.40 ve ikinci el konut kredisi paketinde de faiz oranları yüzde 1.42 seviyesine düşürüldü.

Vakıfbank konut kredisi faiz oranı ise ikinci kez düşürüldü ve yüzde 1.34 olarak revize edildi. Söz konusu oran ile en uygun kredi veren bankalar arasında Vakıfbank bu oran ile birinci sırada yer aldı. Yapılan indirime rağmen ne yazık ki yine de konut kredisi faiz oranı için psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 0.99 seviyesinin oldukça üzerinde kalındı. Bankaların konut kredisi rakamının tekrar 0.99 seviyesinin altına düşmesi için enflasyon rakamları ve Merkez Bankası politika faiz oranı indirimi müjdesinin gelmesi gerekecek gibi görünüyor.İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Bir faiz indirimi açıklaması da ihtiyaç kredisi paketleri için geldi. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.39 seviyesine çekilirken en uygun kredi veren banka ise QNB Finansbank oldu. QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.39 seviyesine çekildi. Bu oran üzerinden 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin aylık  taksit tutarları 371,72 TL olarak gerçekleşti.

Bu bankayı yüzde 1.44 faiz oranı ile kredi desteği sağlayan ING Bank ihtiyaç kredisi paketi takip ederken TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.45 olarak revize edildi. İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.50 olurken Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi kampanyası ile faiz oranı yüzde 1.64 oldu. Vakıfbank ihtiyaç kredisi kampanyası ile faiz oranı yüzde 1.52 oldu.ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Düşen araç fiyatları sonrasında vatandaşın taşıt kredisi kampanyaları hakkında araştırmalar da arttı. Araba sahibi olmak isteyen kişiler için en son indirim haberi Akbank tarafından verildi. Akbank araç kredisi faiz oranı düştü ve yüzde 1.43 seviyesine çekildi. Akbank taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.43 seviyesine çekilirken Yapı Kredi Bankası araç kredisi faiz oranı için de aynı rakam uygulanırken en uygun kredi veren bankalar arasında bu iki banka birinci sırayı paylaştı. Vakıfbank taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.49 olarak uygulanırken Garanti Bankası araç kredisi faiz oranı yüzde 1.49 olarak revize edildi.

 
Yorumlar (0)