Doların Yükselen Ateşi Faizi Uçurdu! 32 Günlük Vadeli Mevduat, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranlarına Haziran Güncellemesi

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş bankaların faiz oranlarını da etkiledi. Bankada parası olanlar için vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselirken kredi çekmek isteyen kişiler için ise ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında yukarı yönlü hareketlilik faiz yükünü arttırdı. Peki, en uygun kredi veren banka hangi, ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranı düşecek mi, kredi faizleri ne zaman düşer, en yüksek faiz veren banka hangisi, 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları son durum ne?

Doların Yükselen Ateşi Faizi Uçurdu! 32 Günlük Vadeli Mevduat, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranlarına Haziran Güncellemesi

Ekonomide yaşanan dalgalanma bankaların faiz oranlarına yükseliş olarak yansımaya devam ediyor. Özellikle de son dönemde son derece sert bir şekilde yükselen dolar kuru ve enflasyon rakamları ile beraber bankaların faiz oranlarında yaşanan yükselişte hız kazandı. 

Dolar kurunun tarihi rekorunu kırması ve Mayıs ayı enflasyon rakamlarında ki sert yükselişin süreceği yönündeki beklentiler sonrasında bankalardan Haziran ayı güncellemesi haberleri peş peşe gelmeye başladı. Ne yazık ki bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında yükseliş yaşanırken bankada parası olanlar için 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları da yükselmiş oldu. 

İHTİYAÇ KREDİSİ PAKETLERİ CEP YAKMAYA BAŞLADI! EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 1.39 OLDU

Pandemi döneminde Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal genişleme politikası ile yüzde 0.49 faiz oranı ile verilen destek kredileri ile vatandaş rahat bir nefes almış, ihtiyaç kredisi başvurusu rekor kırmıştı. Ancak süreçte kullanılan düşük faizli kredilerin bir şekilde dolar ve altın yatırımına yönelmesi ile beraber hem kur cephesinde hem de enflasyon rakamlarında hızlı yükseliş yaşanması ile beraber ucuz kredi desteklerine son verilmiş ve faiz oranları yükselişe geçmeye başlamıştı. 

Alınan kararlar doğrultusunda bankaların ucuz kredi muslukları kapatılırken parasal sıkılaşma adımları sonrasında bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları da büyük bir hızla yükseldi. Haziran ayında yapılan son güncelleme ile beraber en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,39 seviyesine çekilirken en uygun kredi veren banka ise QNB Finansbank oldu. Bu oran ile 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin aylık taksit tutarı 372 TL olarak gerçekleşirken kredi geri ödemesi ise 13 bin 434 liraya yükseldi. 

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ? 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI İLE HOŞ GELDİN FAİZİ VEREN BANKALAR LİSTESİ 

Yaşanan yükseliş kredi çekmek isteyen kişileri üzmeye devam ederken bankada parası olanları ise sevindirdi. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselmeye devam ederken en yüksek 32 günlük mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 seviyesine ulaştı. En yüksek faiz veren banka ise bu oranı uygulayan Alternatif Bank VOV + Hesap ile Odeabank Enflasyona Endeksli Oksijen Hesap oldu. Burgan Bank dijital mevduat hesabı faiz oranı yüzde 19,50 olarak uygulanırken yine N Kolay Bono hesabı faiz oranı da yüzde 19,50 olarak revize edildi. 

Bu oranlar üzerinden 100 bin liranın 1 aylık faiz getirisi de yükselerek bin 665,75 lira seviyesine ulaşmış oldu. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranı ortalaması ise yüzde 19 seviyesine ulaştı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN DÜŞÜK KREDİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir yandan yükselen konut fiyatları bir yandan da konut kredisi faiz oranları ile mücadele etmeye devam ediyor. Kamu bankaları tarafından verilen 0.64 faiz oranlı 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyasının 2020 yılında sona ermesinin ardından başlayan yükseliş ile kredi faiz oranlarında psikolojik eşik olarak kabul edilen 0,99 oranı yerle bir oldu. 

x

Şu anda en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,34 olarak öne çıkarken en uygun konut kredisi veren banka ise Vakıfbank oldu. Bu bankayı bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası yüzde 1,37 olarak takip ederken Halkbank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,38 olarak revize edildi. Özel bankalar arasında ise en uygun konut kredisi veren banka yüzde 1,39 oranı ile Akbank oldu.

Yorumlar (0)