Ekonomist Emre Alkin Açıkladı: Enflasyon Faizi Nasıl Etkileyecek, Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında gözler Merkez Bankası Nisan ayı faiz kararı toplantısına çevrildi. Merkez Bankası faiz indirir mi sorusuna yanıt aranırken konu hakkında bir değerlendirmede ünlü ekonomist Emre Alkin tarafından yapıldı. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman Nisan 2021, faiz indirimi yapacak mı, kredi faizleri ne zaman düşer?

Ekonomist Emre Alkin Açıkladı: Enflasyon Faizi Nasıl Etkileyecek, Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre Mart ayı enflasyonu yüzde 16 sınırını aşarak son 19 ayın zirvesine tırmandı. Yaşanan yükselişin sonrasında gözler Merkez Bankası tarafından yapılacak olan Nisan ayı toplantısına çevrilmişti.

ENFLASYON NEDEN YÜKSELİYOR?

Ekonomist Emre Alkin You Tube kanalı üzerinden yayınlamış olduğu değerlendirmesinde "Haftaya enflasyon oranları ile başladık. Şaşırmadık. Tabi açıklanan resmi enflasyon rakamları ile bazı ekonometri uzmanlarının açıklamış olduğu rakamlar birbiri ile örtüşmüyor. Hocaların iddiası şu ki açıklanan resmi enflasyon, gerçek enflasyonu yansıtmıyor.

Ancak biz açıklanan resmi enflasyon üzerinden değerlendirme yapmak zorundayız. Hatırlarsanız daha önce demiştim ki özellikle de döviz kurunda yaşanan yükselişin fiyatlara yansıyacağını, bunun zaman aldığını, yaz sezonuna kadar enflasyonun yükseleceğini söylemiştim. İstanbul Ticaret Odası ile TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları birbiri ile tam örtüşmese de oldukça yaklaştı.

Bu enflasyon oranları ne yazık ki kimseye inandırıcı gelmiyor. Benim tahminlerime göre TÜFE de yaşanan bu yükseliş Temmuz, hatta Ağustos ayına kadar devam edecek. Eylül 2019 döneminden beri yükselen ÜFE roket gibi yükselmeye devam ediyor.ÇEKİRDEK ENFLASYON NEDİR?

Önce size bir çekirdek enflasyonu hatırlatayım. Çekirdek enflasyon nedir? Mevsimine bakılmaksızın her ay mecburen satın aldığımız mal ve hizmetlerdir. Burada bir düşüş yok, hatta çekirdek enflasyon TÜFE'nin üzerine çıkmış durumda.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, FAİZLER DÜŞER Mİ?

Enflasyon yükseliş trendinde iken faiz indirimi yapmak için mangal gibi yürek ister de demek istemiyorum da kendi ayağımıza kurşun sıkmak anlamına gelir. Maliyet enflasyonunu faiz indirimi ile düşürmek mümkün değil. Paranın maliyetine olan faizi belirleyen en önemli faktör enflasyondur.

Enflasyonun mutlaka faizin üzerinde kalması gerekir. Zaten geçen sene bunu denedik ve sonuçlarını gördük. Enflasyon sadece Merkez Bankası'nın sorunu değil. Hatta en son sorumlu olan Merkez Bankası'dır. Acilen her kademede fiyat artışlarını takip etmek gerekiyor. Enflasyonist ortamdan kim kazanç sağlıyor bunları takip etmek gerekiyor. Ben Merkez Bankası'nın bu toplantıyı pas geçirmesini bekliyorum. Ama düşürürse de şok olmam yani, her şey olabilir" diyerek yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.

NOT: Burada yer alan bilgiler Emre Alkin tarafından yapılan açıklamalardan derlenen bilgilerden oluşturulmuş olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak kullanılamaz.MERKEZ BANKASI NİSAN AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, BİR SONRAKİ FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'nun ilk kez başkanlık edeceği Nisan ayı toplantısı için geri sayım başladı. Hatırlanacağı üzere son toplantıda Naci Ağbal tarafından 200 baz puan faiz artırımı yapmış ve politika faiz oranı rakamını yüzde 19 olarak duyurmuştu.

Yüksek faize olan karşıtlığı ve eleştirileri ile tanınan Kavcıoğlu tarafından açıklanacak ilk karar için geri sayım başladı. Olası bir faiz indirimi için kapılar kapatılırken faiz artırımı yapılmayacağı ve toplantının pas geçileceği beklentisi ağırlık kazandı. Bir sonraki Merkez Bankası toplantı tarihi 15 Nisan 2021 olarak ilan edilirken kurul tarafından alınan PPK kararı saat 14:00 itibari ile ilan edilecek.
Yorumlar (0)