Enflasyon Rakamlarına Göre Merkez Bankası Haziran Toplantısı İçin Faiz İndirimi Zemini Oluştu!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından işaret edilen enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyonu rakamları ile Merkez Bankası politika faiz oranı arasındaki fark ile beklenen faiz indirimi müjdesi için zemin oluştu. Peki, Merkez Bankası Haziran toplantısı ne zaman 2021, Merkez Bankası faiz indirecek mi, Haziran ayı faiz beklentisi ne yönde, faiz indirecek mi, faiz indirirse dolar kuru ve altın fiyatları ne olur?

Enflasyon Rakamlarına Göre Merkez Bankası Haziran Toplantısı İçin Faiz İndirimi Zemini Oluştu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanacak olan Haziran ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Açıklanacak karar bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekmek isteyen kişiler kadar bankada parası olanlar, doları ve altını olan kişiler tarafından da yakından takip ediliyor. 

Piyasaya yön verecek olan Merkez Bankası faiz kararı öncesi öncü rakam olarak kabul edilen TÜİK Mayıs ayı enflasyonu açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de Mayıs ayında enflasyon 16,59 seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakamlara göre enflasyon 17 günlük tam kapanmanın da etkisi ile düşüşe geçti. 

TÜİK MAYIS AYI ENFLASYONU DÜŞTÜ, HAZİRAN AYI FAİZ KARARI İÇİN İNDİRİM MÜJDESİ GELİR Mİ?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre enflasyon Mayıs ayında yüzde 16.59 seviyesine gerilirken Merkez Bankası tarafından uygulanan politika faiz oranı olan yüzde 19 ile arasındaki fark açıldı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu faiz indirimi açıklamasında enflasyon düşmeden faiz indirimi yapmayacaklarını ve faizi enflasyonun üzerinde tutmaya devam edeceklerini söylemişti. Şu anki enflasyon verisi ile politika faiz oranı arasında 200 baz puanlık oluşan fark ile indirim için aranılan zemin oluştu.

MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYI FAİZ BEKLENTİSİ! MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, TCMB FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN?

Ekonomistler 17 günlük tam kapanma nedeni ile enflasyon rakamlarında bir düşüş yaşandığına dikkat çekerken bu nedenle Merkez Bankası tarafından Temmuz ayı enflasyon rakamlarının bekleneceğini, bu rakamlarda da düşüş olması halinde en erken faiz indiriminin Temmuz ya da Ağustos ayında gelebileceğini belirtiyorlar.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN FAİZLERİ İNDİRMEMİZ ŞART DEMİŞTİ! 

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun bir aradan sonra TRT ekranlarında canlı yayına çıkmış, burada yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek “Faizleri düşürmemiz şart. Onun için de Temmuz ve Ağustos aylarını bulacağız ki faiz düşmeye başlasın.

Biz faiz yükünü maliyetlerin üzerinden kaldırırken enflasyonu kontrol altına alabiliriz. Maliyet enflasyonu düşünce yüksek enflasyon sorunundan kurtulursunuz" demiş, faiz indirimi yapılacağının sinyalini vermişti. Akşam yapılan yayında yapılan faiz indirimi açıklaması sığ piyasalarda dolar 8,81 TL seviyesini görerek tarihi rekor kırmış ve sert tepki vermişti. 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN TOPLANTISI NE ZAMAN 2021?

Merkez Bankası Haziran ayı PPK toplantısı 17 Haziran 2021 Perşembe günü yapılacak. Yapılacak olan toplantıda tüm Türkiye'nin beklemiş olduğu faiz kararı açıklanacak. Şu anda yüzde 19 olarak uygulanan Merkez Bankası politika faiz oranı için belirlenen yeni oran ilan edilecek.

Yorumlar (0)