Esnaflara 30.000 TL Limitli Sıfır Faizli Kredi! Şartlar ve Başvuru Adresi

Devlet bazı kurumlar aracılığıyla çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere sıfır faizli kredi olanağı sağlıyor. Bu kredi olanaklarını, başvuru şartlarını ve başvuruların nereye nasıl yapılacağını aktarıyoruz.

Esnaflara 30.000 TL Limitli Sıfır Faizli Kredi! Şartlar ve Başvuru Adresi
Devlet tarafından yeni eski işletmelere, girişimcilere ve işlerini daha da büyütmek isteyenlere sağlanan kredi destekleri bulunuyor. Özel şartların sağlanması durumunda başvuru yapılan bu kredilerde vatandaşlara özel olanaklar sağlanıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde duyurulan ve başvuru süreci devam eden kredi desteklerden bir tanesi de aşağıda yer alan sektörde faaliyet gösteren işletmelere yönelik.

SIFIR FAİZLİ ESNAF KREDİSİ NEDİR?

Esnafların artan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sağlanan sıfır faizli kredileri katılım bankaları aracılığıyla sunulur. 2020 yılının sonunda Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme kapsamında sağlanan bu krediler için başvuru süreci 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek. Ayrıca esnaflar kendilerine özel sunulan bu krediyle ödemelerini 6 ay ertelemeli yapabilecekler.

Özel başvuru şartları olan ve bu şartların sağlanması durumunda verilen destek kredisinde yer alan ilk koşul faaliyet gösterilen sektörler. 30.000 TL'ye kadar ulaşan destek kredisini almak isteyenler için kredi başvurusunda bulunacak firmalar adına açıklanan iş ilanları.

* Geleneksel sanatlar; bakır işletmeciliği, el dokuma, çömlek yapımı, oymacılık, minyatür, çinicilik ve benzeri alanlar.

* Faizsiz kredi desteği için genç girişimci statüsünde faaliyet gösteriyor olmak.

* Ustalık belgesi gerektiren iş kollarında faaliyet gösteriyor olmak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Faizsiz destek kredisinde sektör ve işletmenin durumunun dışında sağlanması gereken bazı diğer koşullarda bulunmakta. İşletmenin daha önce kredi kullanıp kullanmadığı yada KOSGEB desteklerinden faydalanması gibi özel durumlar kredi talebinin kabul edilmesi için önemli.

O Koşullar

"Kredi alınacak olan söz konusu işletmenin 1 yıldır aralıksız olarak hizmet veriyor olması, Kredi alınacak olan söz konusu işletmenin son 5 yıldır KOSGEB dışında hiçbir kurumdan hibe veya faizsiz kredi almamış olması ve Ustalık belgesi gerektiren meslek kollarında faaliyet gösteren esnafların en az 3 yıldır ustalık belgesine sahip olması."

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Devlet destekli sağlanan bu kredi için başvuruda bulunacak esnaflar şartları sağlamaları durumunda başvurularını bankalara yapmayacaklar. Özel olarak sağlanan bu kredi için başvurular Kefalet kooperatiflerine yapılacak. Ayrıca kredi başvuruları için kurumlar bazı evraklar talep edecekler. Eğer bulunulan yerlerde kefalet kooperatifleri yoksa Halkbank şubelerinden kredi hakkında detaylı bilgi alınabilir ve başvurular banka şubesi üzerinden yapılabilir.
Yorumlar (0)