Ev Almak İsteyenler için En Düşük Konut Kredisi Limiti Ne Kadar?

Kredi kullanarak ev alacaklar için en önemli etmenlerin başında ödenecek peşinat tutarı gelir.

Ev Almak İsteyenler için En Düşük Konut Kredisi Limiti Ne Kadar?
Kredi kullanarak ev alacaklar için en önemli etmenlerin başında ödenecek peşinat tutarı gelir. Kredili ev alımlarında genellikle en düşük düzeyde peşinat ödemesi yapılması talep edilirken bazı vatandaşlar düşük limitle kredi talebinde bulunabiliyorlar.

Bu tür durumlarda bankaların uyguladığı prosedürü ve konut kredisi limit hesaplama formülünü paylaşıyoruz. İşte konut kredisi limit hesaplama.

KONUT KREDİSİNDE LİMİT NASIL HESAPLANIR?

Konut kredisi kullanacaklar için kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerine alacakları evin değerinin yüzde 90'ına kadar kredi olanağı sunarlar. Bu bankaların çeşitli konut kredisi paketlerinde müşterilere yüzde 80 oranında kredi limiti sağlanırken bazı kredi paketlerinde bu oran yüzde 90 olarak uygulanır.

Müşteriler alacakları ev için kredi talebinde bulunduklarında bankalar alınacak ev için bir ekspertiz çalışması düzenler. Bu çalışma sonucunda evin değeri belirlenir. Raporda yer alan değerin yüzde 80'i ile yüzde 90'ı oranında kredi kullanılır.

Örneğin 200 bin TL değerinde bir ev alacak bir müşteri yüzde 90'lık kredi oranıyla en fazla 180 bin TL kredi kullanabilir. Alınacak evin değeri 300 bin TL olursa ödenecek olan peşinat tutarı 30 bin TL olacak ve kredi limiti en fazla 270 bin TL olacak.

DÜŞÜK LİMİTLE KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLER İÇİN

Düşük limitle kredi ihtiyacı olanlar bu ihtiyaçlarını genellikle bankaların ihtiyaç kredisi olanakları ile değerlendirmek isterler. Hem ev ipotek işlemi olmaması hemde ek kredi masrafı ödenmemesini isteyen müşterilerin ilk tercihi ihtiyaç kredisi olur. Ancak konut kredisi üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek isteyenler için bankalar müşterilerin 3000 TL'den yüksek olan taleplerine olumlu yanıt verirler.
Yorumlar (0)