Hazine Ve Maliye Bakanlığı Yeni Destek Kredisi Açıklaması! 6 Ay Geri Ödemesiz Düşük Faizli Nefes Kredisi Kimlere Verilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği destek kredisi olan 2021 Nefes Kredisi ile alakalı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 Haziran'dan itibaren kullandırılacak olan Nefes Kredisi'nin detaylarını açıkladı. Nefes kredisi kimlere verilecek, kredi faizi yüzde kaç olacak, geri ödeme nasıl yapılacak, geri ödemesiz dönem olacak mı?

Hazine Ve Maliye Bakanlığı Yeni Destek Kredisi Açıklaması! 6 Ay Geri Ödemesiz Düşük Faizli Nefes Kredisi Kimlere Verilecek?

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin giderilmesi için uygulamaya sokulacağı açıklanan 2021 nefes kredisi hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kabine toplantısının ardından müjdelediği nefes kredisinin tüm detayları kamuoyuna Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bugün yaptığı basın açıklamasına göre nefes kredisi bankalar, TOBB ve Kredi Garanti Fonu işbirliği ile 1 Haziran'dan itibaren kullandırılmaya başlanacak. Nefes kredisi imkanından kimlerin faydalandırılacağı yine bakanlık tarafından kamuyoyuna duyuruldu. 

NEFES KREDİSİ KİMLERE KULLANDIRILACAK?

Yıllık cirosu 10 Milyon TL'nin altında olan ve  2020 yılı cirosuna bakıldığında 2019 yılı cirosuna göre yüzde 25 kayıp yaşayan Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsa'sına kayıtlı olanlara işletme sermayesi finansmanı sağlanacak. Bu kapsama giren tüm işletmeler nefes kredisi avantajlarından yararlanabilecekler.

NEFES KREDİSİ MİKTARLARI NE KADAR?

Nefe skredisi çekecek olanlar için kredi miktarları da belirlendi. 2020 yılı cirosu 1 Milyon TL'yi aşmayan KOBİ'ler en faz 50 bin TL, cirosu 1 Milyon TL ile 10 Milyon TL arasında olan KOBİ'ler en fazla 200 Bin TL kredi kullanabilecekler. 

NEFES KREDİSİ GERİ ÖDEME ŞARTLARI

Nefes kredisi kullanacak olanlara geri ödeme konusunda da kolaylıklar sağlanacak. Buna göre bu krediler 6 ay geri ödemesiz olarak kullandırılacak. 2021 nefes kredisi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. 

NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZ KAÇ OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre nefes kredisi için uygulanacak olan yıllık faiz oranının yüzde 17,5 şeklinde belirlendiği bildirildi. Hazine destekli verilecek olan nefes kredisi Kredi Garanti Fonu'nun kefaletinde kullandırılacak.

HANGİ BANKALAR NEFES KREDİSİ VERECEK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 Nefes Kredisi'ni 10 bankanın vereceğini duyurdu. Buna göre Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım nefes kredisi verecekler. 

Yorumlar (0)