İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Açıkladı: Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından uygulanan sıkı para politikası ve politika faiz oranı artırımı hamleleri ile bankaların kredi faiz oranları da kademeli olarak yükselişe geçmişti.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Açıkladı: Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından uygulanan sıkı para politikası ve politika faiz oranı artırımı hamleleri ile bankaların kredi faiz oranları da kademeli olarak yükselişe geçmişti. 2020 yılının Haziran ayında yeni normale geçiş döneminde kamu bankaları tarafından destek kredi paketleri hayata geçirilmiş ve kredi faiz oranları son derece düşük seviyelere çekilmişti.

Başlatılan kampanyalar kapsamında devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ucuz kredi destekleri ile vatandaş rahat bir nefes almıştı. Söz konusu dönemde en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine, ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.59 seviyesine ve taşıt kredisi faiz oranı rakamı da yüzde 0.49 seviyesine kadar çekilmişti.

İŞ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ ADNAN BALİ'DEN BANKA KREDİLERİ VE FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI!

Bugün Bloomberg HT kanalının canlı yayınına katılan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yapmış olduğu değerlendirmesinde "Parasal sıkılaştırma üzerine kurduğumuz bu yapıda faizin tek başına bütün sorunları çözecek sihirli bir enstrüman olduğunu düşünmüyorum. Aslında epey bir yan etkisi var. Bizim faizi istediğimiz gibi bir algı vardır ama hiç de öyle değil. Mevduatlar bizim kaynaklarımızın yüzde 64'ünü oluşturuyor. Kredilere bu maliyetleri yansıtmamız zaman alıyor.

Bankacılarla sanayiciler arasında bu konuda bir çıkar çatışması yoktur. Faizi kemoterapiye benzetmiştim. Keşke bunu alma gereği doğmasa da finansal istikrar içinde işleri yapabilsek. Faizde baz senaryomuz şu. Bu yılın biraz katılaşan bir enflasyon trendi var. 2. çeyrekte 100-150 baz puan gittikten sonra parasal sıkılaşmanın ve düşük kurun etkileriyle yılın ikinci yarısında geriye dönmesi gerektiğini bunun da faiz indirimlerine zemin sağlayacağını düşünüyorum. Bu biraz zaman alacak. Tahammüllü olmalıyız bu konularda. Enflasyondaki dönüşle birlikte beklentilerin değişmesi, ters dolarizasyon, rezerv birikim süreci ve pandemide kontrollü toparlanma görürsek bu bizim baz senaryomuz olur. Finansal istikrarın sağlanması herkese elzemdir diyerek kredi faiz indirimi için 2. çeyreği işaret etti.KREDİ FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Başlatılan kampanyalar ile konut ve araç satış rakamları rekor üzerine rekor kırmış, vatandaş adeta bankalara hücum etmişti. Ancak sürecin bir sonucu olarak önce araç ve konut fiyatlarında yükseliş yaşanmış, bu yükseliş enflasyon rakamlarını da yukarı yönlü olarak tetiklemişti. Bir şekilde vatandaş tarafından kullanılan ucuz kredinin dolar kuru ve altın yatırımına akması ile de dolar kuru 8.54 TL seviyesine gram altın ise 540 TL seviyesine ulaşmıştı.

Yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası zorunlu olarak parasal genişleme politikasını sona erdirmek zorunda kalmış ve parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmıştı. TCMB politika faiz oranı rakamlarında yapılan düzenlemeler sonrasında ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarında da büyük bir yükseliş yaşanmış, konut kredisinde psikolojik eşik olarak kabul edilen 0.99 faiz oranı aşılmış, yaşanan yükseliş konut ve araç satış rakamlarına da olumsuz olarak yansımıştı.
Yorumlar (0)