İş Bankası’na Bireysel Kredi Uygulamaları Nedeniyle Rekor Para Cezası!

is-bankasina-bireysel-kredi-uygulamalari-nedeniyle-rekor-para-cezasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından Hazineye devredileceği yönünde tartışmalar yaşanan İş Bankası bu seferde kesilen rekor para cezası ile gündeme geldi. İş Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden yapılan açıklama ile bireysel kredi uygulamaları nedeni ile para cezası ödendiği ilan edildi.

İŞ BANKASI’NA 110 MİLYON LİRALIK PARA CEZASI KESİLDİ! 

Halka açık şirketler arasında yer alması nedeniyle Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden açıklama yapan İş Bankası ”

İlgide kayıtlı açıklamalarımızla T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Bankamız aleyhine verilen idari para cezası ve buna ilişkin gelişmeler kamuoyuna açıklanmıştı.

19.12.2013 tarihinde başlayan ilk denetimi takiben, 29.6.2019 yılında başlatılan ikinci denetim sonucunda 2013 yılı ve 2014 yıllarındaki bireysel kredi uygulamalarına ilişkin düzenlenen idari para cezası ile ilgili olarak T.C. Ticaret Bakanlığı ile uzlaşma yoluna gidilerek, yasal olarak uygulanabilecek azami indirim oranı olan yüzde 50 üzerinden yapılan indirim neticesinde, 110.110.000 TL’lik idari para cezası 3 Mart 2021 tarihinde 55.055.000 TL olarak ödenmiş ve süreç sonuçlandırılmıştır” ifadeleri ile kesilen 110 milyon 110 bin liralık para cezasının 55 bin lira olarak ödendiği ilan edildi.

Söz konusu para cezasının kesilme nedeni olarak 2013 ve 2014 senelerindeki bireysel kredi uygulamaları gösterilirken Ticaret Bakanlığı ile yapılan uzlaşı sonrasında para cezasının azami indirim oranı olan yüzde 50 üzerinden yeniden hesaplandığı ve banka tarafından 55 bin lira olarak ödenerek sürecin sonlandırıldığı bilgisine yer verildi. İş Bankası ödenen cezanın hangi bireysel kredi uygulamaları kapsamında kesildiği bilgisine ise detaylarda yer vermedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir