İTO'dan Resmi Açıklama Geldi: Kredi Borçları İçin 6 Ay Erteleme ve 6 Ay Ödemesiz Dönemli Yeni Destek Kredisi!

Pandemi nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma her geçen gün artarken yeni kısıtlama kararları da vatandaşın sırtındaki yükü arttırıyor. Konu hakkında bir açıklama da İTO tarafından yapıldı. İTO kredi borçlarına 6 ay erteleme ve KGF destekli yeni kredi kampanyası talebinde bulundu. Yeni destek kredisi 2021 var mı, ne zaman verilecek, kredi borçlarına erteleme olacak mı, kredi borcu olanlar ne yapacak?

İTO'dan Resmi Açıklama Geldi: Kredi Borçları İçin 6 Ay Erteleme ve 6 Ay Ödemesiz Dönemli Yeni Destek Kredisi!

Özellikle de İngiliz mutasyonü görülmesinin ardından adeta patlama yaşayan günlük koronavirüs vaka sayısı nedeni ile Türkiye kısmi kapanma kararlarını uygulamaya almıştı.

13 Nisan tarihinde başlatılan kısmi kapanma kararları ile sokağa çıkma yasağı uygulamasında saatlerin uzaması pek çok sektörü olumsuz etkilerken yaşanan dalgalanma vatadaşı ve esnafı zor durummda bıraktı. 

YENİ DESTEK KREDİSİ 2021 VERİLECEK Mİ?

Yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilenenler adına resmi açıklama İTO'dan geldi. İstanbul Ticaret Odası İTO Başkanı Başkanı Şekib Avdagiç, yaşanan dalgalanma nedeni ile herkesin zor durumda kaldığını belirterek "Banka kredilerinde salgın kısıtlamalarından yoğun şekilde etkilenen sektörlerimiz için yeni bir sürece ihtiyaç var. Birincisi, kredi ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesi.

Halihazırda kredi ödemelerini gerçekleştirmekte zorlanan firmalarımız için taksitlerde öteleme ve yeniden yapılandırmaya gidilmesi yararlı olur. İkincisi en az 6 ay ödemesiz KGF destekli yeni kredi olanaklarının sunulması. Bu iki ayak reel sektörü rahatlatıp, taze güç verecektir. Bu tedbirler, içinden geçtiğimiz dönemi en az hasarla atlatmamızın en önemli destek ayakları olacaktır" diyerek destek taleplerini iletti. 

KGF DESTEKLİ, 6 AY ERTELEMELİ DESTEK KREDİSİ

Talep edilen kredi paketinde ilk 6 ay taksit ertelemesi gündeme getirilirken yine düşük kredi notu olanlar için KGF desteği istenmesi de dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere pandeminin ilk patlak verdiği dönemde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından KGF Destekli Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi yüzde 0,49 faiz oranı ile verilmiş, milyonlarca kişi kredi başvurusu yaparak düşük faizli, 6 ay ödemesiz dönemli kredi imkanından yararlanmıştı. 

Vaka sayısının yeniden artması halinde Türkiye bugün kabine toplantısı sonrası açıklanacak olan yeni kararları beklemeye başlarken tam kapanma kararının çıkması halinde devletin yeni kredi destek paketleri açıklaması bekleniyor. 

BANKALARA KREDİ BORCU OLANLAR DİKKAT! İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORÇLARI ERTELENECEK Mİ, BİR KERE DAHA ERTELEME YAPILIR MI?

Yine aynı dönemde bankalar BDDK tarafından alınan tavsiye kararına uymuş ve 2020 yılında kredi borç erteleme imkanı sunmuştu. Aynı imkanının bir kere daha vatandaşlara sunulup sunulmayacağı merak konusu olurken hem bankaların bireysel kredi borçları hem de ticari krediler ve esnaf kredileri için borç erteleme imkanı sunması isteniyor.

Yorumlar (1)
Zeynep Acar 2 hafta önce
tüketici kredilerinin 60 ay vadeli olarak kullanılmasına yönelik düzenleme yapılması bireylerin rahatlamasını sağlayacaktır. faizler yüksek olduğundan dolayı, aylık taksit ödemelerinin azalması sağlanmalıdır. Ayrıca KKB risk puanına bakılmaksızın bankalarca kredi imkanı sağlanması gerekmektedir.