Kamu Bankaları Düşük Faizli Kredi Kampanyası Düzenlemeye Mi Hazırlanıyorlar?

Türkiye ekonomisinde hafta sonu köklü bir değişim yaşandı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine AK Parti Bayburt eski Milletvekili ve Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Ekonomi otoritelerine göre bu görev değişikliği aynı zamanda ekonomi politikasında da yeni bir döneme geçiş yapıldığı şeklinde yorumlandı.

Kamu Bankaları Düşük Faizli Kredi Kampanyası Düzenlemeye Mi Hazırlanıyorlar?
Türk ekonomisinde yeni dönemde kamu bankalarının düşük faizli kredi kampanyası düzenleyeceğine dair ilk belirtiler gelmeye başladı. Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavrazlı'nın ekonomi yazılarını kaleme aldığı yayın organı olan Yeni Şafak kamu bankalarının düşük faizli kredi kampanyaları düzenlemeleri gerektiğine dair bir haber yayınladı.

Yeni Şafak'ın ilgili haberinde koronavirüs salgınının ilk döneminde faiz indirimine öncülük yapan kamu bankalarının yüzde 0,67 oranla tarihi bir kredi kampanyası düzenlediği hatırlatıldı. Bugün de kamu bankalarının benzer bir düşük faizli kredi kampanyası düzenlemesinin gereklilik haline geldiğinin altı çizildi.

KAMU BANKALARINA GÖREV DÜŞÜYOR

Yüksek faiz ortamında ekonomik hareketliliğin korunması ve sürdürülebilir büyümenin devam edebilmesi için kamu bankalarına büyük bir görev düştüğü belirtildi. Kamu bankalarının pandeminin ilk döneminde olduğu gibi bugün de elini taşın altına koyması gerektiği belirtilen Yeni Şafak haberinde faiz tahribatının giderilmesi için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın fedakarlıkta bulunmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

KAMU BANKALARI 15,4 MİLYAR TL KAR ETTİLER!

Kamu bankalarının düşük faizli kredi kampanyası düzenleyebilecek ekonomik görünümleri de ayrıntıları ile açıklandı. Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank'ın 2020 yılı toplam aktiflerinin 2,3 Trilyon TL olduğu belirtildi. Bu bankaların net karlılıklarının da 15,4 Milyar TL'ye çıktığı bildirildi. Kamu bankalarının son bir yıl içerisinde kredileri yüzde 36,2, mevduatları da yüzde 43,4 oranında arttı.

KAMU BANKALARI SON 1 YILDA GÜCÜNE GÜÇ KATTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan son açıklamaya göre 12 Mart itibariyle Türkiye'de bankacılık sektörünün toplam mevduatları 3 trilyon 490 milyar TL olarak duyuruldu. Bu mevduatların 1 trilyon 521 milyar TL'sinin yalnızca kamu bankalarında olduğu bildirildi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde kamu bankalarının toplam mevduat miktarları 1,06 trilyon TL olarak açıklanmıştı. Aynı şekilde bankacılık sektörünün kredi büyüklüğü 3,55 trilyon TL'ye ulaşırken kamu bankalarının toplam kredi büyüklüğü ise 1,7 trilyon TL oldu.

ÖZEL BANKALAR YÜKSEK FAİZLE KREDİ VERİYOR

Özel bankalar bugün ortalama 4.50-16 arası faizlerle mevduat topluyorlar. Müşterilerin tasarruflarına kamu bankalarından daha düşük oranda bir mevduat faizi veriliyor. Ancak kredi kullandırıldığında müşterilerden yıllık yüzde 27'leri aşan bir faiz alınıyor. Son yapılan faiz artırımının kredilere yansımasıyla kredilerin maliyetleri daha da yukarı çıkacak.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KAMPANYASI DÜZENLEYECEKLER Mİ?

Kamu bankalarının düşük faizli kredi kampanyası düzenlemesine dair bir talep oluşurken özellikle bunu Yeni Şafak'ın gündeme getirmesi böyle bir kredi kampanyasının gerçekleşme ihtimalini de arttırdı. Merkez Bankası Başkanı olarak görevlendirilen Prof. Dr. Şahap Kavrazlı'nın yeni dönemde yüksek faizle de mücadele edeceği bilinirken düşük faizli kredi kampanyalarının düzenlenmesinin mümkün olabilecek gelişmeler arasında değerlendiriliyor. Ancak bu konuda atılacak adımların somut hale dönüşmesi için ilerleyen günlerin beklenmesi gerekecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)