Kamu Bankalarından 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi Geliyor!

Türkiye'de hem çalışanları hem de işverenleri çok yakından alakadar eden bir destek kredisi uygulaması devreye sokuluyor. Kamu bankalarından verilecek olan ucuz kredi desteğini hangi şartlarda ve kimler alabilecek? İşte ayrıntılar...

Kamu Bankalarından 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi Geliyor!

Türkiye'de pandemi çalışma hayatını olumsuz etkiledi. Bu nedenle bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için devlet tarafından yeni bir destek kredisi uygulaması devreye sokuluyor. İşletmelere yönelik olan bu destek kredisi aynı zamanda vatandaşları da çok yakından alakadar ediyor. Bu destek kredisinin imkanlarından yararlanmak isteyecek olan işverenlerin tamamı ilave istihdam sağlamak zorunda kalacaklar. Bu da iş arayan milyonlarca vatandaşın kolay bir şekilde iş bulmalarına aracılık edecek.

HEM KREDİ DESTEĞİ HEM PRİM DESTEĞİ

Mart 2021'de 50 kişiden az işçi çalıştıran işverenler bu destek kredisinden yararlanabilecekler. Ayrıca destek kredisi programının tek avantajı da ucuz maliyetli kredi olmayacak. İlave istihdam ile istihdam edilecek olan personellerin 12 ay süreyle asgari ücret üzerinden ödenen sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primlerinin işçi ve işveren payları kredi faizlerinden mahsup edilecek. Her işçi için kamu bankaları 100 Bin TL destek kredisi verecekler. Bir işletme en fazla 500 Bin TL destek kredisi kullanabilecek.

KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Devlet tarafından verilecek olan ucuz maliyetli destek kredisinden kamu kurum ve kuruluşlarına ait iş yerleri ve kamudan alınan ihalelere istinaden yapılan alım ve yapım işlerine ilişkin iş yerleri faydanalanamayacaklar. Ayrıca işverenler emekli işçiler ve yurt dışında çalşan işçiler için de destek kredisi kullanamayacaklar. Bu kapsama girmeyen her ilave istihdam için destek kredisiimkanı sunulacak. 5 ilave istihdam yapan işverene 500 Bin TL destek kredisi tanımlanacak.

KAMU BANKALARI 500 BİN TL DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI BELLİ OLDU MU?

Kamu bankaları tarafından Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde verilecek olan 100 Bin TL ile 500 Bin TL arasındaki destek kredilerinin maliyetlerine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Bu kredilerin 6 ay geri ödemesiz olacağı ve 2 yıl vadelerle verileceği daha önceCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. TBMM'ye sunulan kanun teklifine ggöre bu kredilerin mali şartlarını belirleme yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda olacak. Bu bakanlıklar kredi faizlerini ilerleyen günlerde kamuoyuna duyuracaklar.

Yorumlar (1)
Mehmet acar 1 ay önce
100 48 ay taksitle olurmu