Kamu Bankalarının Vereceği 6 Ay Geri Ödemesiz Ucuz Destek Kredisinin Şartları Belli Oldu!

Küçük işletmelere ilave istihdam karşılığı verilecek olan ucuz kredi desteği hakkında merak edilen detaylar belli oldu. Kimlere ucuz kredi verilecek? Ucuz kredi hangi şartlarda çekilecek? Ucuz kredi geri ödemeleri nasıl yapılacak?

Kamu Bankalarının Vereceği 6 Ay Geri Ödemesiz Ucuz Destek Kredisinin Şartları Belli Oldu!

Türkiye'de çalışma hayatının belirli bir düzeye oturtulması ve pandemi sürecinin etkilerinin ortadan kaldırılması için çeşitli önlemler devreye sokuluyor. Bunlardan birisi de çalışma hayatının ilave istihdam karşılığı ucuz kredi ile desteklenmesi olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce müjdelediği ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen ucuz kredi düzenlemesine dair ayrıntılar belli oldu.

UCUZ KREDİ KİMLERE VERİLECEK?

Normalleşme sürecinde mikro ve küçük işletmelerin içerisine düştükleri ekonomik sıkıntıları nakit akışı ile bertaraf edebilmeleri için bu işletmelere ucuz kredi temin edilecek. Bu destek kredisi mikro ve küçük işletmelere ilave istihdam şartı ile verilecek. Mart 2021 tarihi itibariyle işçi sayısı 50'nin altında olan özel sektör işletmelerine Kredi Garanti Fonu'nun kefaletiyle düşük maliyetli kredi verilecek. Bu krediler kamu bankaları Ziraat Bankası, halkbank ve Vakıfbank aracılığı ile kullandırılacak.

UCUZ KREDİ KULLANMANIN ŞARTLARI NELER OLACAK?

Küçük ve mikro işletmelere verilecek olan ucuz kredinin bazı kullanma şartları olacak. Buna göre bu krediler ilave istihdam karşılığında verilecek. İşletmenin 12 aylık ortalama işçi sayısına 1 Temmuz 2021 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında yeni işçi ilave edildiğinde kredi kullanılabilir olacak. Ayrıca işe alınacak ilave personeller için 12 ay süreyle asgari ücret üzerinden ödenen sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primi işçi ve işveren payları kullandırılan ucuz kredinin faizlerinden düşülecek.

NE KADAR KREDİ KULLANDIRILACAK?

Küçük ve mikro işletmelere kullandırılacak olan ucuz destek kredisinin miktarları da belirlendi. Buna göre kamu bankaları ile kamuya ait katılım bankaları üzerinden verilecek olan ucuz kredinin miktarı ilave edilen istihdama göre değişecek. Her ilave istihdam için işletmeye 100 Bin TL'lik kredi açılacak. 5 ilave istihdam yapan işletme 500 Bin TL ucuz kredi kullanabilecek. 5 ilave istihdamın üzeri için ise kredi miktarı yükseltilemeyecek. İşletmeler en fazla 5 ilave istihdam için kredi kullanabilecekler.

UCUZ KREDİ İÇİN İŞLETMELERDEN NE İSTENECEK?

-İşyeri için ilgili muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süreleri içerisinde verilmeleri

-SGK prim, idari para cezası ve gecikme faizi borcu bulunmaması

-Sigortasız işçi çalıştırmamak

-Sigortalı işçiyi fiilen çalıştırmamak

-Yapılandırılmış olan SGK prim borçlarının teksitlerini zamanında ödemek

UCUZ KREDİ MALİ ŞARTLARI NELERDİR?

Kamu bankalarından ilave istihdam karşılığı kullandırılacak olan ucuz krediler 6 ay geri ödemesiz olacak. 2 yıl vade ile verilecek krediler 6 aylık sürenin ardından eşit taksitlerle ödenecek.Ayrıca bu krediyi kullanan işletmelere 12 ay boyunca SGK prim desteği sağlanacak. Yapılan hesaplamaya göre 5 ilave istihdam yapan işletmelerin 12 ay boyunca yapacakları 80.460 TL'lik prim ödemeleri kredi faizinden mahsup edilecek.

Yorumlar (0)