KREDİ HABERLERİ

Konut Fiyatlarına Şok Zam! Müteahhitlerden Son Dakika Yüzde 50 Zam Açıklaması

Emtia fiyatları konut sektörünü vurdu. Demir ve çimento fiyatları zam yağmuru ile rekor fiyatlara yükselirken müteahhitler konut fiyatlarına şok zam haberi verdi. 2021 yılında konut fiyatları ne olur, ev fiyatlarına zam var mı, düşecek mi, yükselecek mi?

Emtia fiyatları konut sektörünü vurdu. Demir ve çimento fiyatları zam yağmuru ile rekor fiyatlara yükselirken müteahhitler konut fiyatlarına şok zam haberi verdi. 2021 yılında konut fiyatları ne olur, ev fiyatlarına zam var mı, düşecek mi, yükselecek mi?

İnşaat sektörü 2020 yılında pandeminin etkisi ile dalgalı seyir yaşarken verilen ucuz kredi desteği sayesinde yılı 1 milyon 400 bin adet satış rakamının üzerinde tamamlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırmıştı. 

Haziran ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi desteği sayesinde konut satış rakamları büyük bir rekorla artış gösterirken satılmayı bekleyen konut stoku rakamı da büyük oranda erimişti. 

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARINA GELEN ZAMLAR İLE EMTİA FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ! 

İnşaat sektörü 2020 yılında bir yandan konut satış hedefini tutturmak için mücadele ederken bir yandan da rekor fiyatlara yükselen demir ve çimento fiyatlarına gelen zamlarla mücadele etmek zorunda kalmıştı. Emtia fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş sonrasında inşaat sektörü büyük sıkıntı yaşamış, özellikle de demir ve çimento üreticileri ile müteahhitler karşı karşıya gelmiş, büyük tartışmalar yaşanmıştı. 

SON 1 SENEDE KONUT ÜRETİM MALİYETİ YÜZDE 80 ORANINDA ARTTI! 

Konu hakkında Hürriyet Gazetesi yazarı Gülistan Alagöz’e açıklama yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım “Son bir yıla bakarsa ortalama maliyet artışı yüzde 80. Kimi üründe ise bunun da üzerinde. Şimdi yeni proje yapan firma yeni maliyete göre fiyatlama yapacak. Yapılması gerek fiyat artışı yüzde 50. Ancak bu bir anda olmayacağı için kademeli bir artış göreceğiz. Bugün arsa hariç ekonomik dediğimiz bir evin metrekare maliyeti 4 bin liraya geldi” diyerek 2021 yılında konut fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz bir hale geldiğini iddia etti. 

Emtia piyasasında dünyada kaynaklanan gelişmeler nedeni ile çok sert ve hızlı bir yükseliş yaşandığını dile getiren Durbakayım sadece 6 aylık dönemde emtia fiyatlarında yüzde 70 oranında artış yaşandığını belirterek “Yaşanan bu yükseliş zincirleme bir etki yarattı ve pek çok inşaat malzemesi fiyatı için artış yaşanmasına neden oldu. 

Yaşanan bu yükseliş kimi inşaat malzemesine yüzde 20, kimisine ise yüzde 30 oranında zam olarak yansıdı. Son 6 ayda demirin ton fiyatı 500 dolardan nerede ise yüzde 50 zamlanarak 750 dolara yükseldi. Hem kur etkisi hem de fiyat artışları ile beraber maliyetlerimizde sert bir yükseliş yaşandı” diyerek gelen zamlara işaret etti. 

KONUT FİYATLARINA 2021 YILINDA ZAM GELECEK Mİ, EV FİYATI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Altan yapmış olduğu açıklamasında “Bugün yeni üretilen konutlar ile satışı tamamlanan konutların satış fiyatlarının aynı olması artık imkansız bir hale geldi. Biz yeni yapılan konut projeleri için yılın birinci yarısında yüzde 20, ikinci yarısında yüzde 20 olmak üzere yüzde 40 oranında zam bekliyoruz. Artış oranı her ilçede farklılık göstermekle beraber yüzde 50 seviyesine kadar yükselebilir. 

Hatta bazı bölgelerde konut fiyatlarına zam yapılmaya başlandı bile. 2021 yılı için konut fiyatları piyasada ki arz talep dengesi ve bankaların konut kredisi faiz oranları gibi kriterlerden etkilenecek. Bu denge oturtulursa konut fiyatlarında yükseliş hızlanabilir” dedi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir