Konut Kredisinde Beklenen Faiz İndirimi Hangi Tarihte Gelecek?

Ekonomi alanında yaşanan gelişmeler sonrasında TCMB almış olduğu faiz artırımı kararları ile sürece müdahale etmişti.

Konut Kredisinde Beklenen Faiz İndirimi Hangi Tarihte Gelecek?
Ekonomi alanında yaşanan gelişmeler sonrasında TCMB almış olduğu faiz artırımı kararları ile sürece müdahale etmişti. Merkez Bankası 2020 yılı içerisinde almış olduğu faiz artırım kararları ile politika faiz oranlarını yüzde 8.25 bandından yüzde 17.00 seviyesine yükseltti. Politika faiz oranlarının artmasının ardından ise tüm kredi paketlerinde maliyet oranları yükseldi.

KONUT KREDİSİNDE FAİZLER YÜZDE 0.74'DEN YÜZDE 1.35 SEVİYESİNE ÇIKTI

2020 yılının yaz dönemine konut kredisi kullanarak ev alan vatandaşlar çok düşük maliyetlerle kredi kullanabildiler. Pandemi sürecinin ekonomik etkilerinin azaltmak adına kamu bankaları devlet destekli kredi kampanyaları başlattılar. Bu dönemde en dikkat çeken iki kampanyadan birisi ihtiyaç diğer ise konut kredisi oldu. 10.000 TL'ye kadar temel destek kredisi sağlayan kamu bankaları müşterilerin ev alımlarına ise tarihi fırsatlarla aracılık ettiler. Öyle ki o dönem konut kredisiyle konut satışları rekor seviyelere ulaştı.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından sağlanan konut kredisinde müşterilerin alacakları evin durumuna göre faiz oranları belirlendi. Kamu bankaları sıfır konut alan vatandaşlara aylık yüzde 0.64 ile konut kredisi kullanımı sağladılar. İkinci el ev alımlarında ise kredi faiz oranları yüzde 0.74 bandında bulunuyordu. Kamu bankalarının bu kampanyalarına ek olarak ayrıca özel bankalarda yüzde 0.79 faiz oranlarıyla konut kredisi verdiler.

2021'DE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ OLANAKLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

2021 yılında da düşük faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmak isteyenler, yılın ilk aylarında beklemedeler. Faiz oranlarının düşmesini bekleyenler için en önemli açıklama TCMB Başkanı Naci Ağbal'dan geldi.

Politika faiz oranlarının ne zaman düşeceğine ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaşan Naci Ağbal uzun bir süre faizlerin düşmeyeceğini söyledi. Uzmanlar ise düşük faizli kredilerin ancak yılın ikinci yarısında ilan edilebileceğini aktardılar. Ancak bu süreçte bankalardan da kampanyalar gelebileceği uyarısı yapıldı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)