Konut Kredisinde Ekspertiz Ücretleri 2021 Fiyat Tarifeleri

Konut kredisi kullanarak yapılan ev alımlarında müşteriler çok sayıda ek ödeme yaptıklarından dolayı tüm maliyet kalemlerini ince eleyip sık dokuyorlar.

Konut Kredisinde Ekspertiz Ücretleri 2021 Fiyat Tarifeleri
Konut kredisi kullanarak yapılan ev alımlarında müşteriler çok sayıda ek ödeme yaptıklarından dolayı tüm maliyet kalemlerini ince eleyip sık dokuyorlar. Müşterilerin yapacakları masraf ödemelerinde önemli bir kalemde ekspertiz ücretleri. Peki hangi ne kadar ekspertiz ücreti alıyor? İşte 2021 konut kredisi kullanarak ev alacaklar için ekspertiz ücretlerine ilişkin son fiyat tarifeleri.

2021 YILI EKSPERTİZ ÜCRETLERİ

Konut kredisi kullanarak ev alacaklar için bankalar müşterilerden tüm masrafların ödemelerini alırlar. Müşterilerin kredi limitlerinin belirlenmesi adına bankalar, alınması planlanan ev için bir ekspertiz çalışması gerçekleştirir. Bu ekspertiz çalışmaları genellikle bankaların anlaşmalı olduğu firmalar üzerinden yapılır. Ekspertiz çalışması sonucunda alınmak istenilen evin maddi değeri netlik kazanır. Bu raporda yer alan fiyat değerlendirmesine göre ise bankalar kredi limiti belirlerler. Kamu bankaları alınacak evin ekspertiz değerinde yer alan tutarın yüzde 90’ına kadar kredi sağlarken özel bankalar ise bu oranın yüzde 80’ine kadar kredi sağlarlar.

Bankaların üçüncü firmalara gerçekleştirdiği ekspertiz ücreti ise bankalara ödenir. Müşteriler bankaların ilan ettiği güncel fiyat tarifesine göre ekspertiz ücreti öderler. Bu rakam bankadan bankaya farklılık gösterir. Öyle kim Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerinin konut kredisi kullanmaları sürecinde 1100 TL ekspertiz ücreti talep ederler. Bazı özel bankalarda bu rakam 850 TL’ye kadar düşmektedir. Bir üst limitinde yer aldığı ekspertiz ücretlerinde bankalar en fazla 1200 TL talep ediyorlar. Bu rakamlar aynı zamanda 2020 yılının fiyat tarifesi olup 2021 yılında henüz bir zam haberi gelmedi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)