KREDİ HABERLERİ

Konut Kredisiyle Ev Alımlarında Süreç Nasıl İşler? 4 Adımda Tüm İşlemler

Konut kredisi ile ev almak isteyen bir müşteri hangi aşamalardan geçer, hangi işlemleri tamamlaması gerekiyor? Tüm bu sürece dair detayları adım adım aktarıyoruz. 2021 yılında konut kredisiyle ev alımı.

Konut kredisi ile ev almak isteyen bir müşteri hangi aşamalardan geçer, hangi işlemleri tamamlaması gerekiyor? Tüm bu sürece dair detayları adım adım aktarıyoruz. 2021 yılında konut kredisiyle ev alımı.

Daha önceki senelerde gerçekleştirilen konut satışlarının çok önemli bir bölümü kredili satışlardan oluşmakta. Ev alacak olan vatandaşların büyük bir kesimi kredi kullanarak bu hayallerini gerçekleştiryor. Peki ilk defa krediyle ev alacak olan bir vatandaş sürece nasıl başlayacak, nasıl bitirecel? Bilinmesi gerekenler detaylar.

4 ADIMDA KONUT KREDİSİ KULLANARAK EV SAHİBİ OLMA

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ilk işlemi alacakları daireyi belirlemek olacak. Alacakları daireyi, konutu, evi belirleyen vatandaşlar süreci başlatacaklar. 

1-) Konut Kredisi Başvurusu:

İlk aşama alınacak evin belirlenmesi ve kredi başvuruları. Vatandaşlar bu aşamada en uygun koşullarda düşük faiz, uzun vade, ödeme kolaylığı gibi seçeneklerle kredi veren bankaları araştıracaklar. Araştırmanın sonunda ise kredi kullanılacak banka belirlenecek ve başvuru için şubeye gidilecek. Banka şubesi üzerinden kredi başvurusunun ardından kredi onaylanırsa ikinci aşamaya geçilecek. 

2-) Ekspertiz Çalışması:

İkinci aşama kredi onayı sonrasında bankaların ekspertiz çalışmaları olacak. Bu çalışmalar ile vatandaşların alacakları evin değeri belirlenecek ve bu değer üzerinden kredi limitleri hesaplanacak. 

3-) Ödeme Planı Oluşturulması:

Üçüncü aşama ise vatandaşlar kredilerini kullanacaklar. Burada peşinat ödemesi yapılacak, kredi masrafları karşılanacak ve kullanılacak kredi için talep edilen vadede ödeme planı oluşturulacak. 

4-) İpotek Tesis ve Tapu İşlemleri: 

Satın alınacak konutun bulunduğu İl Tapu Müdürlüğü’nden randevu alınacak. Daha sonra banka tarafından görevlendirilen personel ile ipotek ve satış işlemi gerçekleştirilecek. Bu işlemlerin ardından ise vatandaşlar evlerine kavuşacaklar. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir