KOSGEB Destek Kredisi: Tamamı Faizsiz, 3 Sene Ertelemeli, 75 Bin Lira Kredi Desteği

Pandemi nedeni ile verilecek olan yeni destekler belli oldu. Hükümetten 1100 TL pandemi yardımı, emeklilere 1100 TL bayram ikramiyesi ve sıfır faizli yeni destek kredisi müjdesi geldi. Peki, destek kredisi kimlere verilecek, KOBİ destek kredisi nedir, imalat sektörlerindeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler için kredi desteği ne kadar, start-up’lar, mikro ve filiz şirketler destek kredisi alabilecek mi?

KOSGEB Destek Kredisi: Tamamı Faizsiz, 3 Sene Ertelemeli, 75 Bin Lira Kredi Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni desteklerin detayları belli olmaya devam ediyor. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılışı ve Ürün Lansmanı töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 günlük tam kapanma nedeni ile ödenecek yeni destekleri açıklamıştı. 

Yapılan açıklama kapsamında 1000 TL olarak ödenen pandemi yardımının 1100 TL olarak yeniden ödenmeye başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere bayram ikramiyesi için ödenecek rakamı da 1.100 liraya yükselttiklerini ilan etmişti. Konuşmada en çok dikkat çeken bölüm ise ilk 3 sene geri ödemesiz olarak verilecek olan yeni destek kredisi olmuştu. 

İLK 3 SENE GERİ ÖDEMESİZ 75 BİN LİRA DESTEK KREDİSİ MÜJDESİ GELDİ! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile KOSGEB vasıtası ile 5 milyar liralık toplam büyüklüğe sahip olan yeni destek kredisi kampanyası başlattıklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamada koronavirüs salgını nedeni ile olumsuz etkilenen, nakit akışı bozulan ancak istihdamlarını koruyan işletmelere destek kredisi verileceği ilan edildi. 

Söz konusu destek kredisinden küçük ve mikro ölçekli işletmeler yararlanabilecek. Yine teknoloji sektöründe faaliyet göstermekte olan filiz şirketler ve start up şirketler de destek kredisi için başvuru yapma imkanına sahip olacaklar. Başvurular KOSGEB üzerinden kabul edilecek. Mikro işletme statüsünde yer alan işletmeler 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği alırken küçük işletmeler için ise bu rakam 75 bin lira olarak uygulanacak. 

Kredinin ilk 3 senesi geri ödemesiz olarak verilirken kredinin tamamı faizsiz yani sıfır faizli olarak verilecek. 

FAİZSİZ DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK?

3 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibari ile kredi başvuruları başlayacak. Kredi başvurusu yapmak isteyenler e devlet üzerinden ve KOSGEB üzerinden başvuru yapabilecek. 

Yorumlar (0)