Kredi Borçlarına, Batık Kredi İddialarına Ziraat Bankası'ndan Son Dakika Açıklaması

Son dönemde kullanılan kredilere ilişkin basında ve özellikle sosyal medyada bazı iddialar konuşuluyordu. Bu iddialarda çok Ziraat Bankası üzerinden kullanılan çok sayıda batık kredi olduğu iddiaları ortaya atıldı. Banka bu iddialara resmi bir açıklama ile yanıt verdi.

Kredi Borçlarına, Batık Kredi İddialarına Ziraat Bankası'ndan Son Dakika Açıklaması

2020 yılında sağlanan kredi kampanyaları ve bundan önceki süreçte kullanılan kredilere dair 2021 yılı itibariyle çeşitli iddialar basında, sosyal medya yer aldı. 

Ziraat Bankası ile iligli bu iddialarda, geçmiş dönemde kreid kullanan ve ödemesini yapmayan çok sayıda kişi olduğu iddia edildi. Kredilerin önemli bir kısmının batık olduğu iddialarına dair söylemlerin artması üzerinde bankadan resmi açıklama geldi. 

ZİRAAT BANKASI'NDAN RESMİ BATIK KREDİ AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası yayımlamış olduğu basın açıklamasının ilk bölümünde, medya kuruluşlarında, internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan batık kredi habelerine ilişkin aşağıda bir bölümü yer alan basın açıklamasının yayımlandığını duyurdu. Söz konusu iddialarda yer alan kullanılan kredilere ilişkin detaylı bilgiler veren Ziraat Bankası, iddialarda bahsedilen Virgin adalarına kredi açılmasının urkcell'de ki Türk sahipliğinin korunması amacıyla sağlandığını duyurdu. 

Batık Kredi Açıklaması

Bankanın resmi açıklamasında ayrıca reticilerin banka haczinden dolayı mağdur oldukları iddialarına dair ise şu ifadelere yer verdi. 

"Ziraat Bankası'nın hali hazırda 685 bin tarım kredisi kullanan müşterisi ve bu müşterilerin de yaklaşık 80 milyar TL kredi riski mevcuttur. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı diğer kredilerin de dahil edildiği takip oranı yüzde 2,3 iken (ki bu oran sektör için yaklaşık yüzde 4'tür) söz konusu tarım kredilerinden takip hesaplarına intikal etmiş olanların oranı ise yaklaşık yüzde 1,5 gibi düşük bir seviyededir."

Ziraat Bankası ayrıca kanuni hak olmasına karşın tarımsal üretimin sekteye uğramaması adına üreticiler adına bazı durumlarda haciz uygulamasından sakınıldığı ifade edildi. Bu durumda olan üreticilere vade uzatma, faiz erteleme ve benzeri yollarla yapılandırma imkanlarının sağlandığını duyurdu. Bu alanda da bazı veriler açıklayan Ziraat Bankası "Ziraat Bankası, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek isteyen üreticilerimize sağladığı bu imkanlarla tarımsal kredi riskinin tutar olarak yüzde 9, müşteri sayısı olarak da yüzde 16'sını yapılandırmış durumdadır." bilgilerini verdi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)