Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortaları İçin Mahkemeden Emsal Karar

Türkiye'de vatandaşların en çok şikayet ettikleri hususlardan birisi olan kredi çekerken bankaların hayat sigortası yaptırılmasına dair dayatması hakkında mahkemeden emsal bir karar çıktı. Mahkeme hayat sigortası istemeyen müşteriyi haklı bulurken bankanın hayat sigortası karşılığı tahsil ettiği parayı iade etmesine karar verdi.

Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortaları İçin Mahkemeden Emsal Karar
Türkiye'de kredi çekmek için bankanın yolunu tutan vatandaşlar bazı konularda yoğun şekilde şikayette bulunuyorlar. Özellikle her banka kredi kullandırdığı müşterisine hayat sigortası yaptırmak istiyor. Bunun karşılığı olarak ise çekilen kredi miktarının içerisinden hayat sigortası masrafı peşin olarak tahsil ediliyor. Bu konuda vatandaşlar büyük şikayetlerde bulunsalar da bugüne kadar bu şikayetlerden pek sonuç alınamamıştı.

KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Özel bir bankadan kredi çeken bir vatandaştan onay alınmadan hayat sigortası yapıldı. Daha sonra hayat sigortasını fark eden müşteri bankaya başvurarak hayat sigortası istemediğini bildirdi. Ancak müşteri ile banka bir türlü anlaşamadı. Bunun üzerine müşteri önce tüketici hakem heyetine ve ardından da tüketici mahkemesine başvuru yaptı.

MAHKEMEDEN KARAR

Bankadan 100 Bin TL'lik ihtiyaç kredisi kullanan müşteri onayı olmadan hayat sigortası yapılmasına 30 gün içerisinde bildirdiği itirazının reddedilmesi üzerine tüketici mahkemesine giderek şikayetçi oldu. Mahkeme, hayat sigortasının müşteri tarafından açık onay verilmeden yapıldığına ve paranın iadesine hükmetti.

Mahkeme sonrasında açıklama yapan mağdur müşteri, “Bir özel bankadan ihtiyaç kredisi kullandı. Bu krediyle alakalı olarak onayım olmadan hayat sigortası yaptılar. Bankaya ben hayat sigortası istemiyorum diyerek itirazda bulundum. Paramın bana iadesini istedim. Olumsuz yanıt alınca tüketici hakem heyetine başvurdum. Banka da bana dava açtı. Ancak tüketici mahkemesi beni haklı görerek lehime karar verdi. Banka bana 1.580 TL'lik para iadesi yapacak. Vatandaşlarımız kredi çekerken hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilsinler.” dedi.

Davada ilgisi müşteriyi savunan avukat Cansu Bektaşlı da bir açıklama yaparak, “Müvekkilim bir bankadan 100 Bin TL ihtiyaç kredisi çekiyor ve banka da buna istinaden kendisine hayat sigortası yaptırıyor. Bu hayat sigortası poliçesi iptal ettirilmek istenince de zorluk çıkarıyorlar. Ancak kanunda açık bir madde var. Kişi yalnızca istediği zaman sigorta yaptırabilir. Bunun dayatması olamaz. Biz de hukuk önünde hakkımızı aradık. Tüketici hakem heyeti kişiye zoraki hayat sigortası poliçesi yaptırılamayacağına karar verdi. Banka ise konuyu tüketici mahkemesine taşıdı. Ancak tüketici mahkemesi de müvekkilimi haklı buldu. Banka şimdi müvekkilimden aldıkları hayat sigortası karşılığı parayı faiziyle iade edecek.” şeklinde konuştu.

KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK İSTEMEYENLER NE YAPMALI?

Bankalardan kredi çekmeyi düşünenlere de uyarıda bulunan Avukat Cansu Bektaşlı, “Bankalar genel bir uygulama olarak kredi çekmek isteyen müşterilere hayat sigortası yaptırıyorlar. Tüketiciler de bunun zorunluluk olmadığını bilmediği için itiraz etmiyor. Böyle bir zorunluluk olmadığı bilinsin. Benzer bir durum ile karşılaşıldığında ilk önce bankaya itiraz edilmeli ve hayat sigortası poliçesinin iptali istenmelidir. Ardından da tüketici hakem heyetine başvuru yapılmalıdır. Tüketiciler dava açtıklarında harç ödemekten muaftırlar. Yani dava açmak için ekstra bir bedel ödemelerine gerek yok. Hukuk önünde haklarını savunsunlar. Bir de bankaya itirazı kredi çektikten sonra 30 gün içerisinde yapsınlar. Bu dava emsal olmuştur. Artık istemeyen kredi çekerken hayat sigortası yaptırmayabilir.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)