Kredi Çekmek İsteyenlere, Kredi Çekenlere Bankalardan Kötü Haber! Bankaların Kredi Faiz Oranları Değişti, Merkez Bankası Vur Dedi, Bankalar Öldürdü

Kredi çekecek herkesi ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin sonrasında Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası ile TCMB politika faiz oranı yükselirken bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları değişti, kredi çekmek isteyenlere bankalardan kötü haber geldi. Bankaların kredi faiz oranları yükseldi. Kredi faizleri düşecek mi, ne zaman düşer, bu oranlarla kredi çekilir mi, kredi çekmek isteyenler ne yapmalı?

Kredi Çekmek İsteyenlere, Kredi Çekenlere Bankalardan Kötü Haber! Bankaların Kredi Faiz Oranları Değişti, Merkez Bankası Vur Dedi, Bankalar Öldürdü

Koronavirüs salgını döneminde ekonomiyi ayakta tutmak için piyasaya pompalanan ucuz kredilerin sonucunda enflasyon rakamları, dolar kuru ve altın fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Özellikle de dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası sert bir şekilde frene basmış, zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı. 

Süreçte bankaların ucuz likitide pencerelerini kapatan ve ucuz kredi musluklarını kapatan Merkez Bankası bankaların ucuz kredi imkanlarını ortadan kaldırmıştı. Hem Merkez Bankası tarafında atılan adımlar, hem dolar kurunda yaşanan yükseliş hem de batık kredi miktarında yaşanan artış ile beraber yükselen risk bankaların kredi iştahını kapatırken kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti. 

MERKEZ BANKASI VUR DEDİ, BANKALAR ÖLDÜRDÜ, KREDİ FAİZ ORANLARI UÇUŞA GEÇTİ! 

Söz konusu faiz indirimi olduğunda işi son derece ağırdan aldıkları iddiası ile sık sık eleştirilere hedef olan bankalar faiz artırımı konusunda Merkez Bankası'nı bile şaşkına uğratan bir hızla güncelleme yapmaya başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının büyük bir hızla yükseltilmesi ve likitide kanallarının kapatılması sonrası kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 

Pandemi döneminde dağıtılan ucuz kredilerle ayakta kalmaya çalışan vatandaşlar yaşanan yükseliş sonrasında şok yaşarken bankaların KOBİ ve esnaf kredisi paketlerinin yanı sıra ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları da yükseldi. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilere kötü haber geldi, kredi faiz oranları yükseldi. 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Pandemi döneminde işten çıkarılan, ücretsiz izne ayrılan, yükselen ısınma, elektrik ve gıda harcamaları için kaynak arayan kişilerin en büyük destekçisi bankaların ucuz kredi paketleri olmuştu. Özellikle de kamu bankaları tarafından verilen 0.49 faiz oranlı 6 ay ertelemeli pandemi destek kredisi vatandaşın kurtarıcısı olmuştu. 

Ancak Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleler sonrası ne yazık ki kredi faiz oranları da yükseldi. Güncellenen son oranlara göre en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.44 seviyesine yükselirken 36 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı 375 liraya yükseldi. En uygun kredi veren banka ise QNB Finansbank oldu. 

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Yaşanan yükseliş bankaların araç kredisi faiz oranları rakamlarına da yansıdı. Pandemi döneminde 0.49 ve 0.64 faiz oranı ile sıfır ve ikinci el taşıt kredisi faiz oranı uygulayan kamu bankaları ile araç satış rakamları rekor üzerine rekor kırmıştı. Ucuz kredi kampanyalarının sona ermesi ile beraber araç kredisi faiz oranı yüzde 1.50 seviyesini gördü. 

En düşük taşıt kredisi faiz oranı rakamı yüzde 1,50 olarak güncellenirken en uygun araç kredisi veren banka ise Vakıfbank oldu. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

2020 senesinin Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli yüzde 0.64 faizli konut kredisi kampanyası ile büyük yankı uyandırılmış, konut satış rakamları Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ancak yaşanan talep artışı nedeni ile konut fiyatlarına zam yağmuru başlamış, sonrasında da kredi faiz oranları yükselişe geçmişti. 

Şu anda en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olurken, en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,32 seviyesine ulaşırken ucuz kredi paketinin 2 katına ulaştı. 

BANKALARDAN BİR KÖTÜ HABER DE BANKALARA İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORCU OLANLARA GELDİ, KREDİ BORÇ YAPILANDIRMA HAYAL OLDU! 

Bankaların yükselen faiz oranları sonrasında kredi yapılandırma bekleyen kişilerde üzüldü. Kredi faiz oranları düşer umudu ile yüksek faizle kredi çeken kişiler faiz oranlarının daha da yükselmesi ile mağdur olurken bu oranlarla kredi yapılandırma ekranlarının açılması da hayal oldu.

Yorumlar (0)