Kredi Faizleri Serbest Uçuşta! Özel Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi

Konu faiz indirimi olduğunda son derece temkinli olan bankalar faiz artırımı konusunda ise fırsatı kaçırmıyor. Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz artışı ve dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında özel bankaların kredi faiz oranları adeta uçuşa geçti. Bankalar arasında büyük faiz yarışı başlarken ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizleri yükseldi. İşte en uygun kredi veren bankalar ve 25 Mart 2021 tarihli kredi faiz oranları listesi...

Kredi Faizleri Serbest Uçuşta! Özel Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi
Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. 25 Mart 2021 Perşembe günü itibari ile kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi faiz oranlarını sabit tutarken özel bankalar ise adeta faiz artırımı yarışına girdi. Bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin ödeyecekleri faiz yükü arttıkça arttı.

DEVLET  BANKALARININ İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından uygulanan faiz oranlarında bugün itibari ile bir değişime gidilmedi. Kamu bankaları arasında en uygun konut kredisi veren banka yüzde 1.32 faiz oranı ile Vakıfbank sarı panjur konut kredisi olmaya devam etti. Halkbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.38 olarak uygulanırken Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.37 olarak korundu.

Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde ise uygulanan en düşük kredi faiz oranı yüzde 0.93 olarak ilan edildi.İhtiyaç kredisi paketlerinde ise Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı en düşük yüzde 1.42 seviyesinden başlarken bu oran Halkbank ihtiyaç kredisi faiz oranı listesinde yüzde 1.51 ve Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi paketinde de yine yüzde 1.51 olarak ilan edildi. Taşıt kredisi paketinde ise Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından yüzde 1.54 olarak uygulanırken Vakıfbank tarafından ise yüzde 1.34 olarak uygulanıyor.ÖZEL BANKALARDA EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Ne yazık ki özel bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 18 Mart 2021 Perşembe tarihli PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz artırımına gidilmesi, Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile döviz kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükseliş bankaların kredi faiz oranlarına da olumsuz yansıdır.

İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında güncellemeler peş peşe geldi. Özelliklede ihtiyaç ve konut kredisi paketlerinde son derece sert yükselişler yaşandı. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.49 seviyesine yükselirken Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank gibi çok sayıda banka faiz artırımı kararı aldı.Yapılan güncellemelerin ardından en uygun kredi veren banka da dahi 36 ay vadeli 10 bin liralık ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı 379 lira olarak gerçekleşti.Benzer kredi güncellemelerinden haberdar olmak isteyenler için uygulama linklerimiz;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Ne yazık ki özel bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükseldi en uygun konut kredisi veren bankalar sıralamasında kamu bankaları öne çıktı. ING Bank konut kredisi faiz oranı rakamını 1.44 seviyesine çekerken Akbank ise yüzde 1.34 olarak uyguladığı faiz oranını yüzde 1.45 seviyesine yükseltti. Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı için yeni oranını yüzde 1.54 olarak duyururken, TEB konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2 olarak güncelleyerek büyük bir çıkışa imza attı.

En uygun kredi veren banka olan Vakıfbank tarafından uygulanan yüzde 1.32 faiz oranı ile hesaplandığında 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi faiz oranının aylık taksit tutarı bin 665 TL olarak gerçekleşti.ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜKSELDİ! EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİSİ?

Taşıt kredisi faiz oranları da yükseldi. En uygun araç kredisi faiz oranı kamu bankaları tarafından uygulanırken özel bankaların araç kredisi faiz oranlarında sert yükseliş yaşandığı gözlemlendi. En düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olarak Vakıfbank tarafından uygulanırken özel bankalar arasında ise en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.59 seviyesi ile bu oranı uygulayan Yapı Kredi, Akbank  ve Denizbank tarafından veriliyor.

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ, ALINTILANAMAZ...

KAYNAK: Emlak365.com
Yorumlar (0)