Kredi Kullananlar Dikkat! Hukuki Açıklama Geldi, Bankalara Yapılan Bu Ödemeler Geri Alınabilir!

Bankalardan kredi çeken vatandaşlar için geçtiğimiz günlerde Tüketici Mahkemesi'nden çok önemli bir karar çıkmıştı. Müşterilere kredi çekme aşamasında yapılan hayat sigortaları hakkındaki emsal kararı uzmanlar yorumladı. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu? Kredi kullanırken yapılan hayat sigortası için ödenen ücretler geri alınabilir mi?

Kredi Kullananlar Dikkat! Hukuki Açıklama Geldi, Bankalara Yapılan Bu Ödemeler Geri Alınabilir!
İstanbul'da yaşayan bir vatandaşın hukuk mücadelesi sonucu çıkan emsal karar kredi kullanan ve kullanmayı düşünen tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Bundan bir yıl kadar önce özel bir bankadan 100 Bin TL ihtiyaç kredisi kullanan müşteriye kredi çekme sırasında onayı olmadan banka tarafından hayat sigortası yapıldı. Müşteri krediyi çektikten 30 gün sonra bankaya giderek hayat sigortasının iptal edilmesini istemesine rağmen bir sonuç alamadı. Ardından Tüketici Mahkemesi süreci başladı ve Tüketici Mahkemesi müşteriyi haklı bularak hayat sigortası poliçesi karşılığında kesilen paranın iadesine karar verdi.

KREDİ KULLANIRKEN HAYAT SİGORTASI DAYATMASI

Kredi kullandırımı sırasında hayat sigortası yapılmasına dair mahkeme kararını yorumlayan Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, “Çok sayıda banka kredi kullandırımı sırasında müşterilere hayat sigortası yaptırmayı adeta dayatıyor. Tüketiciler zorunlu hale getirilip bankanın bağlı olduğu sigorta şirketi üzerinden poliçe yapılıyor. Bu durum rekabete de aykırılık teşkil ediyor. Tüketicilerin rekabetçi teklif almaları da engelleniyor. Tüketicilerin seçme haklarını ellerinden alan bankalar diğer sigorta şirketlerinin hayat sigortası poliçelerini de kabul etmiyorlar. Bu da tüketici üzerinde mecbur bırakma uygulamasını beraberinde getiriyor.” dedi.

SİGORTA ŞİRKETLERİ VEFAT EDENLERİN MİRASÇILARINA BİLDİRİM YAPMIYORLAR!

Kredi çekme sırasında yapılan hayat sigortaları hakkında bir başka ayrıntıya dikkat çeken Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, “Bankalarda kredi çekme sırasında formlar özensiz bir şekilde dolduruluyor. Banka personeli kendileri hakkında önemli olan kısımlara özen gösteriyorlar. Diğer kısımları da öylesine dolduruyorlar. Sigorta şirketleri de formlarda beyan eksikliği olduğunu söyleyerek bazı durumlarda müşterilere hasar ödemesi yapmıyorlar. Bu tip sigortalarda bankalar alacaklı olarak poliçeye eklenirler ve vefat halinde banka kredisini tahsil eder. Poliçelerden geri kalan vefat teminatı ise çoğu zaman bildirim yapılmadığından dolay vefat edenin mirasçılarına ödenmez. Bu şekilde Türkiye'de yılda 50 Milyon TL güvence hesaplarında bekletiliyor.” şeklinde konuştu.

2 YILLIK PRİM ÖDEMELERİ GERİ ALINABİLİR!

Kredi çekimi sırasında müşterilerin hakları hakkında konuşan Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, “Bankaların kredi çeken müşterilerine hayat sigortası poliçelerini dayatma gibi kanuni bir hakkı yoktur. Bu tercih meselesidir ve müşteri burada bankanın yönlendirmesini kabul etmeyebilir. Hayat sigortası yapılıp kredinin de süresinde ödenmesi durumunda müşteriler herhangi bir geri ödeme talebinde bulunamazlar. Kredi karşılığı yapılan poliçeler genellikle yıllık hayat sigortalarıdır. Örneğin 5 yıllık bir kredi kullanılıp hayat sigortası primi de peşin ödenmişse 5 yıl sonunda müşterinin herhangi bir hak iddiası olamaz. Ancak 5 yıllık kredisini 3 yılda ödeyen müşteriler kalan 2 yıllık primin kendilerine geri ödenmesini talep edebilirler.” ifadelerini kullandı.

HAYAT SİGORTASI PRİMLERİ GERİ ALINABİLİR!

Müşterilerin kredi çektikleri sırada yapılan hayat sigortalarına ilişkin hukuki haklarına dair değerlendirmelerde bulunan Avukat Elvan Kılıç, “Hayat sigortaları yalnızca kişinin isteğine bağlı olarak yapılabilmektedir. Bankalar bu konuda zorlamada bulunamayacakları gibi onay almadan da bu işlemi gerçekleştiremezler. Ancak bankalar kendilerini güvene almak için zaman zaman bu konuda farklı yollara başvurabiliyorlar. Yine de kanunlar tüketicilerin yanındadır. Hayat sigortası poliçesi karşılığında yapılan ödeme miktarına göre değişmekle beraber Tüketici Hakem Heyeti'ne ve Tüketici Mahkemesi'ne başvuru yapılabilir. Vatandaşlar kredi kullanımları sırasında yapılan hayat sigortası poliçeleri için sözleşmenin iptali ve ödenen sigorta primlerinin yasal faizleri ile geri iadesini isteyebilirler. Bu şekilde yapılan ödemeler geriye alınabilir.” açıklamasını yaptı.

 
Yorumlar (1)
Hakan 3 hafta önce
Bankaya elini kaptiran Allah kurtarsin bu memleketde odenen sey ne zaman kim geri almis ki uzun lafin kisasi buyuk soyguncular bankalardir e n buyuk soyguncu da akbank millet uyanik ol yoksa ????