Kredi Kullananlar, Yeni Kredi Çekecekler! Bankaların Hayat Sigortası Kurnazlığına Dikkat!

Bankaların kredi kullandırımı sırasında müşterilerine yönelik uyguladığı hayat sigortası uygulaması tartışılmaya devam ediliyor. Peki bu hayat sigortası nedir, ne işe yarar? Kredi çekerken hayat sigortası yapılmazsa ne olur? Hayat sigortası poliçesi yenilenmezse nasıl bir mağduriyet çıkar ve bu mağduriyetten kim sorumlu olur?

Kredi Kullananlar, Yeni Kredi Çekecekler! Bankaların Hayat Sigortası Kurnazlığına Dikkat!

Türkiye'de bankalar kendilerinde her kredi kullanmak isteyen müşterilerine hayat sigortası yaptırmalarını şart olarak öne sürüyor. Müşteriler de genellikle bu hayata sigortasını bankanın kendilerinden fazladan ücret kesme yolu olarak görüyorlar. Bundan dolayı da kredi çekerken hayat sigortası yapılmaması için yoğun bir şekildeçaba gösteriliyor.

MÜŞTERİ ZORUNLULUĞU YOK

Her bankanın ya kendisinin ya da bağlantılı olduğu bir kuruluşun sigorta şirketi bulunuyor. Kredi kullandırılan müşterilere bu şirketler üzerinden hayat sigortası kullandırılıyor. Bu şekilde müşteriler bankaların yönlendirmesi altında kalıyorlar. Ancak bunun hukuki bir zorunluluğu bulunmuyor. Müşteriler kredi kullanırken istedikleri sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırmakta özgürdürler ve banka bu özgürlüğü herhangi bir şekilde kısıtlayamaz.

HAYAT SİGORTASI NEDİR, KİMİ KORUR?

Kredi çekilmesi sırasında yapılan hayat sigortası için en çok düşünülen konu bu hayat sigortaları ile bankaların kendilerini teminat altına aldıklarıdır. İşin aslında ise bu böyle değildir. Hayat sigortaları kredi kullanan müşterilerin mirasçılarını teminat altına almaktadır. Yoksa müşterinin vefatından sonra banka kredi tutarını faizi ile ve vade süresinin bitmesini dahi beklemeden tek seferde kredi borcunun tamamını mirasçılardan isteyebilir. Bu şekilde sorunlu tahsilatlar hayat sigortası ile önlenir. Ancak burada asıl korunan banka değil krediyi kullanan şahsın kanuni mirasçılarıdır.

TÜM KREDİLER İÇİN TEK HAYAT SİGORTASI YETERLİ Mİ?

Kredi kullanırken yaptırılan hayat sigortaları için en çok bilenen yanlış bir hayat sigortasının tüm kredileri teminat alacağına dair algıdır. Bir hayat sigortası yaptırılırken kredi tutarına göre teminat belirlenir ve onun üzerinde sigorta yapılır. Ancak bir başka kredi kullanıldığında ise ortaya yeni bir teminat çıkmaktadır ve mağduriyet yaşanmaması için yeni bir hayat sigortası poliçesi yaptırılmalıdır. Burada önemli olan poliçesin sayısı değil kullanılan kredi miktarlarının sigorta şirketi tarafından teminat altına alınmasıdır. Yoksa tek poliçede tüm miktarlar teminat altına alınabilirse tek hayat sigortası ile de güvence sağlanabilir?

HAYAT SİGORTASI YENİLENMEZSE NE OLUR, KİM SORUMLUDUR?

Kanuna göre kredi kullandırımı sırasında yaptırılan hayat sigortası süresinin yenilenmesinden direkt olarak müşteri sorumludur. Ancak burada bankaya da kısmi bir sorumluluk yüğklenmektedir. Hatta bu kısmi sorumluluğun yerine getirilmemesi bazı durumlarda tüm sorumluluğu bankaya atmaktadır. Örnek verilecek olursa 10 yıl vadeli bir konut kredisi kullandırılmış olsun. Bu krediyi kullanan müşteri kredi çekerken hayat sigortasını banka aracılığı ile yaptırır. Bir yıl sonra poliçesin vadesinin dolmasının ardından yenileme gerçekleşmez ise burada ilk sorumluluk müşterinindir ve mirasçıları ölüm durumunda kredi borcunu kapatmak zorunda kalırlar.

Aynı örneğin devamında ise bankaların sorumluluğu net şekilde ortaya çıkmaktadır. Bankalar hayat sigortası poliçesinin dolacağı tarihten 15 gün öncesinde müşterilere bu konuda bildirim yapmak zorundalar. Bu bildirim yapılırsa bankalar sorumluluklarını büyük ölçüde yerine getirmiş olurlar. Ancak bildirim yapılmazsa bankalar sorumlulukları oranında mesul olurlar.

Bir mahkeme üzerinden örnek verilecek olursa bir müşteri bankadan kredi kullanmış ve 2 yıl sonra öldüğü düşünülsün. Bu sırada sigorta poliçesi yenilenmemiştir ve banka da bildirim yapmıştır. Buraya kadar her şey banka lehinedir. Ayrıntılı incelemede ise bankanın kurnazlığı ortaya çıkar. Hesap araştırıldığında müşterinin sigorta poliçesi tutarı kadar parayı hesaba yatırdığı görülürse burada tüm sorumluluk bankaya geçer. Hukuken banka o para ile sigorta poliçesini yenileme yoluna gitmelidir.

Yorumlar (0)