Kredi Puanı Düşük Olup Kredi Çekemeyenler! Kolay Kredi İçin Yapmanız Gerekenler

Bilindiği üzere bankalar müşterilerinin kredi taleplerini belli bir değerlendirme süreci sonrasında karşılıyorlar.

Kredi Puanı Düşük Olup Kredi Çekemeyenler! Kolay Kredi İçin Yapmanız Gerekenler
Bilindiği üzere bankalar müşterilerinin kredi taleplerini belli bir değerlendirme süreci sonrasında karşılıyorlar. Bankalar bu süreçte çok sayıda etmeni gözden geçiyorlar. Müşterilerin bankaların kredi koşullarını sağlamaları durumunda ise kredi onayı çıkar. Ancak müşteriler banka kriterlerini yerine getirmezlerse başta ihtiyaç kredisi olmak üzere hiçbir kredi için onay verilmez.

Peki müşterilerin kredi onayı alabilmeleri için hangi şartları yerine getirmeleri gerekiyor? Bankaların inceleme sürecinde ele aldıkları hususlar ve hususların nasıl yükseltilebileceği detayları yazımızda.

BANKALARIN KREDİ TALEPLERİNİ İNCELEME KRİTERLERİ

Kamu bankaları veya özel bankalar müşterilerin kredi taleplerinin incelerken ilk olarak 2 koşula bakıyorlar. Birinci koşul müşterinin aylık kazancı olurken ikinci kriter ise müşterinin daha önceki bankacılık işlemlerinden elde ettiği kredi puanıdır.

Birinci koşula bakıldığında aylık gelirin yüzde 50'si ihtiyaç kredisi taksiti olarak ödenebilir. Konut kredisinde taksit oranı yüzde 70, taşıt kredisinde yüzde 50, borç yapılandırma kredisinde de yüzde 50'dir. Müşterilerin beyan ettikleri gelir ne kadar yüksek ise hem kredi onayı ihtimali artar hemde kullanılacak kredi tutarı yükselir.

İkinci koşul ise doğrudan kredi kullanımı ile ilgilidir. Bankalar kredi notu belli bir puanın altında olan müşterilerine asla kredi kullanımı sağlamazlar. Bunun dışında bankalar orta riskli grupta olanlara ise ek koşullar ile kredi onayı sağlayabilirler. Ek koşullar bankanın ek teminat talebi yada herhangi bir gayrimenkulün teminat gösterilmesidir. Bu ek koşullar sağlandığında ancak banka inisiyatifinde kredi sağlanır.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR İÇİN ACİL KREDİ

Kredi notu çok düşük seviyede olup acil kredi ihtiyacı olanlar için farklı çözümler mevcut. Bankalar kredi notu çok düşük ve kötü durumda olanlara ek teminat ile de kredi sağlamazlar. Bazı bankalar ise müşterilerinin kefil sunması yada ev, araba, arsa gibi yüksek değerli teminat göstermeleri durumunda düşük kredi puanına kredi onayı verirler. Sağlanan bu kredi olanaklarında ise faiz oranları yüksek uygulanabilir.

UZUN VADELİ ÇÖZÜM İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR

Nakit ihtiyaç duyduğu anda kredi kullanmak isteyenler, kredi puanlarını düzeltmek için kredi kartı kullanımı düzene bindirebilirler. Kredi kartı kullanımın artması ve borçların çok düzenli ödenmesi kredi puanı için avantajdır. Bunun yanında halen kredi borcu olanlar ise borçlarını yapılandırabilir ve ödemelerini düzenli yaparlarsa uzun vadede kredi puanlarını yükseltebilirler. Kredi borcu olmayanlar, çok düşük tutarlarda kredi kullanıp bu kredileri zamanında ödeyerek puanlarını yukarı çekerler.

Emlak365.com
Yorumlar (0)