KREDİ HABERLERİ

Kredi ve Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

2020 yılında patlak veren pandemi krizi ile yaşanan ekonomik şok özellikle de borçlu olan kişileri mağdur etmişti. Koronavirüs salgını nedeni ile işten çıkarılan ya da ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişiler büyük bir ödeme zorluğuna düşmüştü. Süreçte bankaların batık kredi miktarı rekor kırarken bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayan kişilerin sayıları arttı.

2020 yılında patlak veren pandemi krizi ile yaşanan ekonomik şok özellikle de borçlu olan kişileri mağdur etmişti. Koronavirüs salgını nedeni ile işten çıkarılan ya da ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişiler büyük bir ödeme zorluğuna düşmüştü. Süreçte bankaların batık kredi miktarı rekor kırarken bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayan kişilerin sayıları arttı.

Özellikle de pandemi nedeni ile devlet bankaları tarafından verilen ucuz kredi paketleri ile kredi kullanmı oranı rekor seviyeye ulaşmış, borçlu kişi sayısı yükselmişti. Gerek geçmiş dönemlerden bankalara kredi borcu olan, gerekse de bu dönemde kredi kullanan kişiler ne yazık ki koronavirüs vaka sayılarının yeniden artması ve zorunlu kısıtlama kararlarının hayata geçirilmesi ile yeniden gelir kaybına uğramıştı. 

BİREYSEL KREDİ BORCU VE KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Ne yazık ki koronavirüs salgını nedeni ile bankalara olan kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişi sayısı rekor oranda artış gösterdi. Özellikle de pandemi nedeni ile işyeri kapatılan esnaf, işletmeler ve bu işyerlerinde çalışan kişiler beklenmedik gelir kaybına uğradıkları için borçlarını ödemekte büyük sıkıntı yaşamaya başladı. 

Gerek işten çıkartılan gerekse de ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişiler bankalara olan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi borçlarını ödemekte zorlanırken bankalar pandeminin ilk döneminde kredi yapılandırma ve borç erteleme imkanı sunmuştu. Ancak 2020 yılının son döneminde bir kere daha koronavirüs yeni vaka sayısında yaşanan artış ile zorunlu kısıtlama kararlarının hayata geçirilmesi ile aynı sorunlar bir kere daha baş göstermişti. 

Bankalar kredi kullandırımlarında belirli sözleşmeler imzalatmakta olup özellikle de konut kredisi, taşıt kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde atılan imzalar ile krediye konu olan taşınmazın ipotek hakkı bankaya verildiği için borcun ödenmemesi halinde bankanın bu ipotek hakkını kullanma hakkı bulunmaktadır. Yani kredi alacağı tahsil edilmediği durumlarda banka bu ipoteği alacağa çevirme hakkına sahiptir. 

İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORCU OLANLAR NE YAPMALI?

Bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanan kişiler için ilk çıkar yol bankaya başvuruda bulunarak borç yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Bankaya borcunu ödemekte zorlandığını belirten kişi belirlenen faiz oranı üzerinden borcunu yeniden yapılandırma için başvuru yapabilmektedir. 

Bankanın başvuruyu reddetmesi halinde ikinci çıkar yol ise borç transferi kredisi başvurusu yapmaktır. Farklı bankalara olan borçlarını tek bir bankada toplamak isteyen kişilerin yanı sıra borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler de transfer kredisi için başvuruda bulunabilmektedir. Bu hamle ile kişi kredi vadesini uzatarak aylık taksit tutarını da düşürebilmektedir. 

Örneğin 12 ay borcu kalan kişi 36 ay vadeli borç transferi kredisi başvruusunda bulunarak borcun vadesini uzatarak aylık taksit tutarı rakamını düşürebilmektedir. Bu sayede taksit  miktarı düştüğü için kişi aynı zamanda borcunu ödeme kolaylığı da yakalamaktadır. Borcun ödenememesi durumunda ise ne yazık ki icradan satış yolu ile kredi kullanılarak satın alınan konut ya da taşıt satışa çıkmakta, satıştan elde edilen gelir ile borç kapatılmakta, kalan fazla bir tutar bulunuyorsa bu durumda para iadesi yapılarak kredi kapatılmaktadır. 

İpotekli kredi kullanılmadığı durumlarda ise maaşa haciz yöntemi ile banka alacağını tahsil etme yoluna gitmektedir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir