Kredi Yapılandırma İmkanı Getiren Kanun Teklifi Komisyondan Geçti! Hangi Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da değişiklik yapmayı öngören kanun teklifini kabul etti. Bu teklife göre çiftçilerin kredi borçlarına yapılandırma imkanı getirilecek.

Kredi Yapılandırma İmkanı Getiren Kanun Teklifi Komisyondan Geçti! Hangi Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılacak?
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da değişiklikler yapılmasını öngören kanun teklifi kabul edildi. Kabul edilen hususlar arasında çiftçilerin Tarım Kredi kooperatifleri'ne olan kredi borçlarının yapılandırılması da yer aldı.

TARIMSAL KREDİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA GELİYOR

Türkiye'de çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan krediler için yapılandırma imkanı tanınıyor. Buna göre 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan sorunlu tarımsal krediler kanun teklifinin kabulünden itibaren 3 ay içerisinde çiftçilerin talepte bulunması ile yapılandırılabilecek. Çiftçiler kredi yapılandırmalarını krediyi kullanmış oldukları kooperatife başvurarak yapabilecekler.

KREDİ BORÇLARI HANGİ ŞARTLARDA YAPILANDIRILACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen ve onaylanan tarımsal kredilerin yapılandırılmasına dair kanun değişikliğinin detayları da ortaya çıktı. Çiftçiler kredilerini hangi şartlarda yapılandırabilecekler. Öngörülüen değişiklik kaidelerine göre çiftçiler yapılandırdıkları kredi borçlarının tamamını veya taksitle ödenmesi durumunda peşinata karışık gelen yüzde 10'unu Ekim ayının sonuna kadar ödeyecekler. Kalan kredi tutarı ise 2022 yılının Ekim ayında başlamak üzere yıldan yıla 3 eşit taksitte ödenecek.

Öngörülen kanunu değişikliğe göre Tarım Kredi Kooperatiflerine kredi borcu bulunan çiftçiler kredi yapılandırması başvurusu yaptıklarında kendilerine iki ayrı geri ödeme planı seçeneği sunulacak. Peşin ve taksitli ödeme seçeneklerini kullanmaya borçlu çiftçiler karar verecekler. Yapılandırma yaparak tek seferde kredi borcunu kapatmak isteyen çiftçiler ödemelerini 2021 yılının Ekim ayı sonuna kadar gerçekleştirmekle yükümlü olacaklar. Taksitli ödeme seçeneğini kullanan çiftçiler ise peşinat olarak görülen ve borcun yüzde 30'una karşılık gelen kısmı 2021 yılının Ekim ayı sonuna kadar ödemek zorunda olacaklar. Kalan yüzde 70'lik tutar ise yıldan yıla Ekim aylarında 3 taksite bölünerek 3 yıl boyunca ödenecek.

KREDİ YAPILANDIRMA KANUNU NE ZAMAN YASALAŞACAK

Tarım Kredi Kooperatiflerine tarımsal kredi borçları olan çiftçiler yapılandırma imkanı getiren kanunun yasalaşmasına dair süreçleri merakla bekliyorlar. Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifi ilerleyen günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. Burada yapılacak olan oylama sonucunda kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan kredi borçlarına yapılandırma imkanı yasal olarak getirilmiş olacak.
Yorumlar (0)